SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brusel přivítal Kulturní fórum EU-Čína

Kdy: 06.10.2010 - 07.10.2010, Kde: Brusel

První ročník akce se soustředil na kontakt umělců a intelektuálů z obou oblastí.

Na okraj 13. summitu EU-Čína proběhlo v Bruselu ve dnech 6. a 7. října 2010 historicky první kulturní fórum mezi Evropskou unií a Čínou. První ročník fóra se soustředil zejména na kontakt umělců a intelektuálů z obou oblastí. Jeho stěžejním tématem byla globalizace, celosvětovost, modernita a krása.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso zahájil fórum zdůrazněním potřeby respektu a důvěry ve vztahu mezi EU a Čínou, které obě představují oblasti obrovského kulturního významu. Neopomenul prezentovat přípravu Evropsko-čínského roku mládeže, který proběhne příští rok a který se chce zaměřit zejména na rozvoj zaměstnanosti, podnikatelského ducha a zapojení mladých lidí v obou oblastech. Vnímá jej jako konkrétní možnost, při které lez vytvořit cenné kontakty mezi jednotlivými lidmi vedoucí k dlouhotrvajícím partnerstvím v nejrůznějších oblastech. V roce 2012 se společné aktivity zaměří na posílení mezikulturního dialogu.

Čínský premiér Wen Jiabao označil fórum za novou etapu vzájemných kulturních vztahů. Kulturní vztahy mezi Čínou a Evropou mají podle něj dlouhou historii a vzájemné vlivy měly i v minulosti významný dopad na jejich rozvoj. Notoricky známé jsou vynálezy jako kompas, papír a střelný prach. Čína se zase nechávala inspirovat evropskou vědou. Dnešní kulturní kontakty budí velmi kladný ohlas: evropské umění je v Číně oblíbené a čínská kulturní centra se těší vysoké návštěvnosti Evropanů.

Evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliou zdůraznila, že kulturní diverzita je výhodou, a slíbila, že se bude zasazovat o pravidelnost tohoto fóra i o podporu kontaktů mezi jednotlivci. Čínský ministr kultury Cai Wu pak označil posílení kulturních vztahů za bránu k osobnímu rozvoji a k nárůstu kreativity ve vlastní kultuře.

Ministryně kultury francouzsky mluvící části Belgie Fadila Laananová, jejíž země právě předsedá Radě EU, podtrhla přínos kultury národním ekonomikám. Poukázala navíc na velmi úspěšný kulturní projekt Europalia China, který v loňském roce probíhal na území Belgie.

Další informace:

Foto: Kulturní fórum EU-Čína