SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cenu EU za literaturu získá i Čech

Kdy: 11.10.2011, Kde: Brusel

Mezi dvanácti letošními laureáty je i český spisovatel Tomáš Zmeškal.

Česká republika je letos mezi zeměmi, jejichž spisovatelé obdrží Cenu Evropské unie za literaturu. Českým laureátem je Tomáš Zmeškal (1966). Ten cenu obdrží za svou prvotinu Milostný dopis klínovým písmem, ve které osobitým způsobem vypráví osudy lidí na pozadí nelehké doby v totalitním Československu druhé poloviny dvacátého století.

Nominace na letošní ocenění byly vyhlášeny 11. října 2011 byly u příležitosti Mezinárodního knižního veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Slavnostní předání cen dvanácti spisovatelům se uskuteční 28. listopadu 2011 v Bruselu.

Tomáš Zmeškal vystudoval anglický jazyk a literaturu na King’s College, London University. Pracoval jako odborný asistent na Univerzitě Karlově, překladatel a tlumočník i jako středoškolský učitel. V současné době je spisovatelem na plný úvazek a pracuje na svém třetím románu. Za prvotinu Milostný dopis klínovým písmem (2008) již obdržel Cenu Josefa Škvoreckého 2009, nominaci na cenu Magnesia Litera (2009) a 2. místo v anketě Lidových novin „Kniha roku 2009".

Cena Evropské unie za literaturu je od roku 2009 z iniciativy Evropské komise udělována talentovaným spisovatelům z 27 členských států EU, Islandu, Lichtenštejnska a Norska a z kandidátských zemí pro vstup do EU: Chorvatska, Turecka a Makedonie a dále ze Srbska. Cílem je veřejnosti představit bohatství současné evropské literatury a podporovat rozšíření těch nejzajímavějších literárních děl národních literatur napříč evropskými zeměmi.

Jejím posláním je pomoci vyhledávat talentované autory a zprostředkovávat znalost jejich děl v zahraničí, jakož i dialog mezi kulturami v oblasti literatury. Smyslem ceny je rovněž podpora překladů tvorby současných evropských spisovatelů do světových jazyků.

Organizačně je za celou přípravu i slavnostní předání literární ceny EU zodpovědné konsorcium složené z představitelů Evropského svazu knihkupců (EBF - European Booksellers Federation), Evropské rady spisovatelů (EWC - European Writers’ Council) a Evropského svazu nakladatelů (FEP - Federation of European Publishers). Cena je financována prostřednictvím programu Evropské unie Kultura.

Za organizaci výběru českého laureáta byla zodpovědná Literární sekce Institutu umění − Divadelního ústavu. Výběrová komise byla ve složení Vladimír Karfík (Institut umění – Divadelní ústav), Lubomír Machala (Obec spisovatelů), Vladimír Pistorius a Marcela Turečková (oba Svaz českých knihkupců a nakladatelů).

Další informace:

Foto: www.tomaszmeskal.cz