SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Černá Hora zahajuje přístupová jednání s EU

Kdy: 29.06.2012, Kde: Brusel

Rozhovorům dali zelenou ministři zahraničí i hlavy států a vlád Unie.

Na mezivládní konferenci v pátek 29. června 2012 byly v poslední pracovní den končícího dánského předsednictví v Radě EU oficiálně zahájeny rozhovory o přistoupení Černé Hory k EU. Sedmadvacítka tak momentálně vyjednává o budoucím členství se třemi kandidátskými zeměmi – Tureckem, Islandem a nyní i s Černou Horou.

Oficiálnímu aktu předcházela v témže týdnu horečná jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) a následné schválení ze strany Evropské rady. Ministři a posléze i hlavy států a vlád nakonec posvětili rozhodnutí o zahájení přístupových rozhovorů ještě za dánského předsednictví. Černá Hora tak coby zástupce zemí bývalé Jugoslávie přebírá pomyslný štafetový kolík od Chorvatska, které svoje negociace úspěšně ukončilo loni v létě a nyní se chystá na vstup do EU k prvnímu červenci příštího roku.

Na příkladě jejího chorvatského předchůdce je vidět, že Černou Horu pravděpodobně čeká dlouhá a namáhavá cesta. Chorvatům samotné přístupové rozhovory zabraly šest roků a mezi datem podání přihlášky a chystaným datem jejich vstupu EU je dokonce časový úsek deseti let.

Stejně jako v případě Chorvatska bude pro novou vyjednávající zemi z obecného hlediska největší výzvou zavádění principů právního státu, konkrétně pak vyřešení přetrvávajících problémů v oblasti korupce a organizovaného zločinu. Evropská komise a členské státy EU se v rámci jednání s Černou Horou na tyto oblasti nicméně intenzivně zaměří od samého začátku negociací, což bude možné díky schválení nových pružnějších mechanismů pro projednávání těchto klíčových kapitol přístupových rozhovorů. Stejný nový přístup bude následně používán i při jednání s dalšími kandidáty z regionu západního Balkánu.

Další informace:

Foto: EK