česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi hájili zájmy svých zemědělců

Kdy: 19.09.2010 - 21.09.2010, Kde: La Hulpe

Neformálnímu zasedání ministrů zemědělství dominovalo téma budoucnosti zemědělské politiky po roce 2013.

Kam bude směřovat zemědělství v Evropské unii po roce 2013? Názory na toto zásadní téma si vyměnili šéfové zemědělských rezortů na neformální Radě, která se pod vedením belgického předsednictví konala v městečku La Hulpe poblíž Bruselu ve dnech 19. - 21. září 2010.

Diskuse probíhaly na pozadí francouzsko-německé deklarace, která sice zájmům ČR vychází vstříc v aspektech modernizace, omezování byrokracie a důrazem na konkurenceschopnost zemědělské politiky, nicméně obsahuje i snahy o zachování stávajících podmínek pro přerozdělování přímých plateb zemědělcům. Ty nejsou vůči zemědělcům ze zemí, které vstoupily do EU od roku 2004, zcela spravedlivé. Český ministr Ivan Fuksa proto vlétl do společnosti evropských ministrů s náležitou razancí a obhajoval potřebu nastolení spravedlivých podmínek po roce 2013.

Většina ministrů během zasedání zdůrazňovala moderní přístup v rámci reformy Společné zemědělské politiky (SZP) a ne konzervaci současného stavu. Tyto priority podpořila i Evropská komise i Evropský parlament.

Pozice členských států budou důležitým vstupem pro Sdělení k budoucnosti SZP po roce 2013, které hodlá komisař pro zemědělství Dacian Ciolos představit 17. listopadu. Příslušné legislativní návrhy pak budou následovat v polovině příštího roku.

Ministr Fuksa v rámci programu uskutečnil řadu důležitých bilaterálních setkání. Zájmy českých zemědělců hájil na setkání s komisařem pro zemědělství Dacianem Cioloşem a podporu českým zájmům projednal s ministry Slovenska, Maďarska, Polska, Nizozemska, Dánska, Německa a Spojeného království. Setkal se rovněž se stálou představitelkou ČR při EU, velvyslankyní Milenou Vicenovou, a s předsedou Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu Paolo De Castrem.

Foto: EK