SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi mohou cestovat do Thajska bez víz

Kdy: 11.08.2011, Kde: Praha / Bangkok

Česko se zařadilo mezi dvacítku států EU, jejichž turisté nepotřebují do Thajska vízum, pokud tam jedou na méně než 30 dní.

Letošní srpen znamenal příjemnou změnu pro české turisty, kteří se chystají do Thajska. 11. srpna 2011 totiž vstoupilo v platnost rozhodnutí thajské vlády ze 3. května, podle kterého jsou občané ČR vyňati z vízové povinnosti pro turistické pobyty nepřesahující dobu 30 dnů.

Stejné rozhodnutí se týká i držitelů pasů dalších čtyř členských států EU - Maďarska, Slovenské republiky, Polska a Slovinska – a jedné nečlenské země, Lichtenštejnska.

Bezvízový styk do této i českými turisty oblíbené destinace byl dosud v případě České republiky omezen pouze na držitele diplomatických a služebních pasů. Její občané tedy museli podávat žádosti o thajské turistické vízum na Velvyslanectví Thajského království   v Praze nebo na zastupitelských úřadech nebo konzulátech Thajského království v cizině, případně po příjezdu, a to za přesně stanovených podmínek.

Česká republika se tak zařadila mezi 20 členských států EU, od jejichž občanů nebude pro turistické pobyty do 30 dnů vyžadováno vízum. Dosavadní diskriminující a zástupci České republiky kritizovaná situace, kdy státní příslušníci „starých“ členských států byli vízové povinnosti v těchto případech zproštěni, zatímco státní příslušníci „nových“ zemí EU měli stále vízovou povinnost, je tak v případě České republiky a čtyř dalších zemí, které vstoupily do EU v roce 2004, rozhodnutím thajské vlády vyváženější.

Foto: EK