SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi patří mezi nejaktivnější účastníky programu Erasmus

Kdy: 21.06.2010, Kde: Brusel

Podíl studentů, kteří se zapojili do unijního studijního programu Erasmus, je v Česku čtvrtý nejvyšší z celé EU.

Čeští studenti se do programu mobility pro vysokoškolské studenty Evropské unie, tzv. Erasmu, zapojují nadprůměrně často. V akademickém roce 2008-2009 obsadila Česká republika čtvrtou příčku v podílu studentů, kteří využili možnosti strávit 3 – 12 měsíců na zahraniční univerzitě nebo na stáži v rámci svého studijního programu. Přes šest tisíc českých studentů, což představuje 1,7 procenta jejich celkového počtu, se v předešlém akademickém roce rozhodlo poznat vzdělávací systémy jiných zemí. A jejich ohlasy na studium v zahraničí jsou nadšené.

Ještě častěji programu využívají jen lucemburští, lichtenštejnští a rakouští studenti. Jsou studenti ostatních států o tolik méně mobilní? Nikoliv. Zejména velké evropské státy a jejich univerzity nabízejí svým studentům velké množství programů a bilaterálních spoluprací univerzit, takže program Erasmus pro ně představuje jen  určitou doplňkovou možnost. V České republice je tomu spíše naopak. Podíly počtů studentů vyjíždějících z českých univerzit mimo Erasmus se pohybují okolo 0,5 procent, tedy zhruba třetina oproti studentům, kteří využívají Erasmus.

Proč je tomu tak? Jistě svoji úlohu hraje historie, velikost státu a ekonomická situace. Zejména finanční otázka může být pro české studenty rozhodující. Program Erasmus totiž nabízí i jisté finanční prostředky (průměrně 300 eur na měsíc), které mohou do značné míry pokrýt náklady na život během pobytu na zahraniční univerzitě. Bilaterální výměnné programy z velké části tuto možnost nenabízí, takže takový pobyt je finančně nákladnější. A v Čechách stále platí, že vzdělání je zadarmo.

Program Erasmus je součástí evropského programu celoživotního vzdělávání a stal se jedním z nejpopulárnějších. V současnosti zahrnuje vysokoškolské instituce všech 27 členských států Evropské unie, Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Turecko. Dokonce natolik, že programy mobility v jiných oblastech (žurnalistika, podnikání či dokonce obrana) si začaly půjčovat jeho název.

Další informace:

Foto: EK