SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika si připomíná 10 let v Evropské unii

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza a vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Jan Michal představili v úterý 8. dubna v prostorách Strakovy akademie přehled akcí, které se uskuteční v rámci výročí 10 let České republiky v Evropské unii.

„Za deset let přineslo členství v Evropské unii České republice více jak 3 biliony korun, což je víc než celá česká ekonomika vyprodukovala v roce 2004," shrnul v úvodu setkání přínosy naší účasti v osmadvacítce státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Ačkoliv si Česká republika oficiálně připomene svůj vstup do Evropské unie 1. května, Úřad vlády ČR ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a dalšími partnery přichystaly řadu akcí, které budou probíhat po celé jaro.

„Deset let České republiky v Evropské unii je pro nás nejenom příležitostí k reflexi, ale možností dívat se na její budoucí působení v tomto společenství," uvedl vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Jan Michal.

Z událostí, které doprovodí blížící se výročí, představil státní tajemník pro evropské záležitosti páteční konferenci Česko očima Evropy, Evropa očima Česka, která se uskuteční 11. dubna na Pražském hradě. Den před samotným výročím, tedy 30. dubna, pak proběhne v prostorách Lichtenštejnského paláce Podnikatelské fórum: 10 let ČR v EU, které se zaměří na otázky ekonomické integrace a konkurenceschopnost ČR v rámci Evropské unie.

Veřejnost si dále dekádu členství může připomenout na dvoudenním Open Air festivalu, který se bude ve dnech 29. a 30. dubna konat na Střeleckém ostrově. Pro návštěvníky bude bez požadavku na vstupné připraven nejen hudební program na hlavním pódiu, ale k dispozici jim budou také informační stánky velvyslanectví členských zemí EU, evropské agentury GSA pro globální navigační systém, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a dalších partnerů. Své místo zde budou mít i diskuse se zajímavými osobnostmi, výstava fotografií úspěšných projektů z fondů EU či stan s projekcemi dokumentárních filmů spolufinancovaných z programu Evropa pro občany. Nebude chybět ani program pro děti a mládež.

Součástí festivalu bude i plovoucí stan, v němž se představí evropská iniciativa Mládež v pohybu. Zejména studenti středních a vysokých škol se tu budou mít možnost seznámit s programy a nástroji na podporu vzdělávání, odborné přípravy, zaměstnávání, podnikání nebo mobility mladých lidí v EU.

Podrobný výčet akcí chystaných u příležitosti 10. výročí vstupu ČR do EU v celé republice naleznete na webových stránkách 10let.eu.

Zdroj: Úřad vlády ČR