SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko nabídne pobídky filmařům

Kdy: 18.06.2010, Kde: Brusel

Evropská komise schválila český program podpory filmu.

Česká republika bude moci spustit svůj program finančních pobídek filmovým produkcím. Schválila ho totiž Evropská komise, která posuzovala, zda odpovídá pravidlům pro veřejnou podporu. Rozhodnutí Komise obdržela Česká republika v pátek 18. června 2010. Cílem programu, který je účinný do 31. prosince 2015, je podpora filmové kultury a produkce audiovizuálních děl v České republice, včetně domácí produkce, koprodukce a zahraniční produkce.

Podpora může dosáhnout výše 20 % způsobilých nákladů na zboží a služby souvisejících s realizací projektu a/nebo 10 % ze způsobilých nákladů na honoráře hercům a členům štábu. Podmínkou schválení programu byla možnost příjemců podpory utratit nejméně 20 % realizačního rozpočtu v jiném členském státě Evropského hospodářského prostoru (EHP), jenž sdružuje 27 člensů EU a Island, Norsko a Lichtenštejnsko.

Příjemce podpory musí být podnikatel se sídlem nebo místem podnikání na území České republiky, realizující na českém území projekt, pro který žádá poskytnutí dotace podle programu. Možnost stát se příjemcem podpory musí podle programu dostat kterýkoliv subjekt ze zemí EHP, který z důvodu získání dotace založí svou místní pobočku v České republice. V souladu s antidiskriminačními pravidly EU pro podporu filmu proběhne posouzení toho, zda žadatel o zařazení do režimu splňuje výše uvedená kriteria, až poté, co ministerstvo kultury ČR vydá kladné stanovisko k poskytnutí dotace, a před zahájením vyplácení prostředků.

Díla způsobilá pro podporu jsou typově vymezena takto:

  1. hraný nebo animovaný film určený pro distribuci v kinech, jehož délka činí minimálně 70 minut;
  2. dokumentární film určený pro distribuci v kinech, jehož délka činí minimálně 70 minut;
  3. hraný, dokumentární nebo animovaný film určený pro vysílání v televizi, jehož délka činí minimálně 70 minut;
  4. epizodní díl hraného nebo animovaného televizního seriálu nebo seriál epizod, přičemž délka každého epizodního dílu činí minimálně 40 minut.

Kulturní hodnota předkládaných projektů bude posuzována skupinou uznávaných odborníků z oblasti médií a kinematografie. Projekty musejí splňovat řadu objektivních kritérií kulturního testu, kladoucích důraz na vztah k tradiční české, respektive evropské kultuře. Významný počet bodů v rámci kulturního testu lze získat za výrobu finální verze filmu v kterémkoliv jazyce EHP.

Foto: Evropská komise