SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-německá fotbalová škola táhne

Kdy: 26.01.2011, Kde: Brusel

Cílem projektu je posílit přeshraniční vztahy mladé generace a interkulturní výchovu.

Ve středu 26. ledna 2011 zavítali do Bruselu mladí čeští a němečtí fotbalisté. Večer je čekalo utkání s Andrelechtem. Jedinečné ale bylo především to, že Češi a Němci nehráli proti sobě, ale v jednom týmu.

„Tým Evropa“, který představili, je celoevropsky unikátním projektem na podporu mladých talentů a úspěšným příkladem přeshraniční spolupráce v oblasti práce s mládeží. Zde si mladí Češi a Němci od 6 do 13 let mohou vyzkoušet své interkulturní dovednosti v praxi: na fotbalovém hřišti. Fotbal se tak stává prostředkem získávání dalších kompetencí a dovedností.

Mladí fotbalisté a fotbalistky z obou stran hranic trénují jednou týdně v národnostně (a tedy i jazykově) smíšených týmech. Žádné Češi pro Němcům! Tréninky se odehrávají střídavě v bavorském Hofu a české Skalné.

Projekt zaujal významné fotbalové týmy a asociace a úspěšně se šíří dál. Podle téhož modelu již vznikla Baltská fotbalová škola. A chystá se také česko-německá tenisová škola. „Minimistrovství Evropy“ 14 nejprestižnějších evropských fotbalových klubů přiláká každoročně do německého Rehau a českých Františkových lázní na 3000 fanoušků z celé Evropy.

A škola jde dál. Ve spolupráci s českým malířem Janem Bačkovským vytvořila také výukový materiál pro své malé fotbalisty. Svými slovy tak „realizuje efektivní evropské učení“.

Další informace:

 

Článek vznikl ve spolupráci s Janem Pavcem, studentem IMS FSV UK.

Foto: EK