SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko úspěšně bojuje s nemocí šílených krav

Kdy: 19.04.2011, Kde: Brusel

Změna systému monitoringu BSE by měla ulehčit situaci chovatelům a výrobcům.

České republice se otvírá cesta do společnosti těch členských států EU, které mohou díky úspěšnému boji s nemocí šílených krav přehodnotit svůj národní program monitoringu této nemoci (BSE).

K tomuto kroku jsou členské státy oprávněny, jen pokud úspěšně minimalizují výskyt této choroby na svém území a splní náročné podmínky.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) na opakovanou žádost České republiky v tomto týdnu přehodnotil své původní stanovisko a vypracoval zprávu, která objektivně hodnotí výsledky dlouholeté práce vykonané veterináři, zemědělci, producenty a zpracovateli hovězího masa v boji s touto chorobou.

Tím se otevírá cesta k částečnému ulehčení situace domácím chovatelům a producentům. Česká republika bude nyní po Evropské komisi požadovat ve spolupráci s Slovenskem a Polskem, aby byla rovněž zařazena na seznam těch zemí EU, kterým bude tato revize umožněna. Výsledkem by mělo být navýšení věkové hranice vyšetřovaného skotu.

Spotřebitel se však v žádném případě nemusí obávat ohrožení svého zdraví. Kontroly masa určeného na domácí trh budou pokračovat i nadále a jejich zacílení dle posledních vědeckých poznatků povede k jejich dalšímu zefektivnění.

Další informace:

Foto:EK