SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
premier_sobotka_3
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český premiér na zasedání Evropské rady

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek 20. a v pátek 21. března zúčastnil Evropské rady v Bruselu. Lídři členských zemí EU se během summitu věnovali především aktuální situaci na Ukrajině, dále ekonomickým tématům jako posílení růstu, konkurenceschopnosti a zaměstnanosti, energetické politice a plánům v oblasti ochrany klimatu.

Dominantním tématem jarního jednání Evropské rady byla aktuální situace na Ukrajině a nepřijatelný postup Ruska vůči této sousední zemi. V pátek ráno byla podepsána politická část Asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou, pod kterou svůj podpis připojil také předseda vlády Bohuslav Sobotka. Politická část Asociační dohody bude v nejbližší době projednána Parlamentem ČR.

V rámci jednotné pozice Evropské unie schválili představitelé evropských zemí rozšíření seznamu osob, na které se vztahuje zákaz udělování víz a zmrazení aktiv, dále bylo odsouhlaseno zmrazení vztahů členských států s Ruskem na nejvyšší politické úrovni mimo diplomatických kontaktů a zrušení připravovaného summitu EU-RU v Soči.

Součástí jednání představitelů evropských zemí byla také pro Českou republiku klíčová témata průmyslové konkurenceschopnosti, posílení ekonomického růstu a zaměstnanosti, a dále pak energetická politika a ochrana klimatu.