SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český soudce u Soudního dvora EU

Irena Pelikánová opětovně potvrzena ve funkci soudkyně Tribunálu Soudního dvora EU

Dne 16. října 2013 se vlády členských států EU na svém zasedání v Bruselu shodly na opětovném potvrzení mandátu české soudkyně Tribunálu Soudního dvora Evropské unie. Irena Pelikánová tak setrvá v této funkci dalších šest let do roku 2019.

Soudci Tribunálu jsou vybíráni z osob, které poskytují veškeré záruky nezávislosti a jsou způsobilé k výkonu vysokých soudních funkcí včetně dlouholeté právní praxe. Kandidáty navrhují jednotlivé členské státy EU. Jsou jmenováni vzájemnou dohodou vlád členských zemí na dobu šesti let po konzultaci se zvláštním expertním výborem. Každé tři roky dochází k částečné obměně soudců. Soudci mohou být jmenováni i opakovaně.

Dne 31. srpna 2013 uplynulo funkční období 13 soudců Tribunálu Soudního dvora EU včetně českého zástupce. Soudkyně Pelikánová byla potvrzena ve funkci poté, co se svou kandidaturou neuspěl dřívější český kandidát někdejší ministr Petr Mlsna. Opětovným jmenováním soudkyně Pelikánové byla pravidelná obměna Tribunálu dokončena.


Irena Pelikánová
narozena v roce 1949; doktorka práv, asistentka hospodářského práva (před rokem 1989), poté doktorka věd, profesorka obchodního práva (od roku 1993) na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze; členka prezídia Komise pro cenné papíry (1999-2002); advokátka; členka Legislativní rady české vlády (1998-2004); soudkyně Tribunálu od 12. května 2004.
Zdroj: stránky Soudního dvora EU