česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český vědec dostal prestižní evropskou cenu

Kdy: 20.01.2011, Kde: Brusel

Pětiletý grant Evropské výzkumné rady pro fyzika Tomáše Jungwirtha má hodnotu 2,5 milionu eur.

Začátek roku 2011 je ve znamení úspěchu pro českou vědu. Když Evropská výzkumná rada (ERC) vyhlásila dne 20. ledna 2011 výsledky soutěže o granty pro pokročilé vědecké pracovníky (ERC Advanced Grants), byl mezi oceněnými i známý český vědec Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Pětiletý grant ve výši 2,5 milionu eur získal na vědecký program studia spintronických součástek .

Udělení tohoto grantu je  jedním z nejprestižnějších ocenění na poli evropského výzkumu a vývoje. Jde teprve o třetí kolo vyhlášení těchto grantů od roku 2007, kdy byla Evropská výzkumná rada založena jako jeden z nejúspěšnějších nástrojů 7. rámcového programu pro výzkum a vývoj. Hlavním úkolem ERC je podporovat excelentní základní výzkum bez omezení jeho zaměření.

Kromě grantů pro pokročilé výzkumné pracovníky vydává ERC také granty začínajícím výzkumným pracovníkům (ERC Starting Grants). O úrovni těchto mladých vědců svědčí skutečnost, že jedním z oceněných z roku 2007, prof. Konstantin Novoselov, obdržel loni Nobelovu cenu.

Prvním českým začínajícím vědeckým pracovníkem oceněným cenou ERC Starting Grant je František Štěpánek, který v současné době působí na VŠCHT, kde i díky tomuto grantu úspěšně  rozvíjí výzkum v oblasti chemické robotiky. O kvalitách jeho výzkumu vypovídá fakt, že tento výzkumný projekt je pod názvem „Chobotics“ uveden na webových stránkách ERC jako jeden z průlomových vynálezů.

Do této chvíle podpořila Evropská výzkumná rada na 1700 špičkových výzkumných pracovníků, avšak toto číslo je jen zlomkem žádostí o granty, jejichž počet rok od roku roste. Rozvíjet potenciál českých vědců má i program ERC CZ, který loni připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Další informace:

Foto: AV ČR