SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští vědci se zapojili do unikátního projektu

Kdy: 23.02.2012, Kde: Brusel

Středoevropský technologický institut se stal součástí evropské sítě center pro strukturní biologii Instruct. Díky ní se čeští vědci dostanou k jedinečným technologiím.

Převrat v biomedicínckých vědách může být o krok blíž. Ve čtvrtek 23. února 2012 totiž byla spuštěna nová evropská infrastruktura pro oblast strukturní biologie zvaná Instruct.

Instruct zakládá osm zemí, které v Bruselu podepsaly ustavující dohodu. Jediným účastníkem za Českou republiku je Středoevropský technologický institut, Masarykova univerzita (CEITEC MU). Díky tomu všichni čeští vědci z oboru strukturní biologie budou moci využívat jedinečné technologie a unikátní zařízení ve všech zapojených státech.

V rámci spolupráce vědeckých ústavů, které jsou evropskými lídry v oblasti strukturní biologie, umožní Instruct přístup k vybavení a technologiím jak akademickým vědcům, tak komerčním subjektům. ČR se tím dostává do exkluzivního klubu předních institutů a expertů v oboru.

Statut přidruženého národního centra Instruct bude mít Česká integrovaná infrastruktura pro strukturní biologii (CIISB), která spojuje Laboratoře strukturní biologie centra CEITEC a Centrum molekulární struktury centra BIOCEV. CIISB poskytuje české vědecké komunitě přístupu k nejnovějším technologiím a informacím z oboru. CIISB je současně v ČR vedena jako jedna z národních biomedicínckých infrastruktur a je výborným příkladem spolupráce mezi nově vznikajícími centry excellence CEITEC a BIOCEV, které jsou financovány z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Instruct je jedním z velkých evropských projektů velkých výzkumných infrastruktur a je uveden i na tzv. ESFRI Roadmap (European Strategic Forum on Research Infrastructures). Ta zahrnuje prioritní infrastrukturní projekty, na jejichž realizaci se shodly evropské státy.

 

Další informace: