SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování s domácími zvířaty bude jednodušší

Kdy: 08.03.2012, Kde: Brusel

Členské země EU upřesnily pravidla pro cestování s domácími mazlíčky.

Běžný občan, který je zároveň majitelem domácího zvířete, si před dovolenou často povzdechne spolu s Janem Nerudou: kam s ním? U spisovatele šlo o neživý slamník, ale volba milovníka zvířat je přeci jen zatěžkána citovou vazbou a vahou smutných zvířecích očí. Cestování mezi zeměmi EU z popudu „páníčka“ pro některé čtyřnohé společníky nezřídka znamenalo i dočasné vzájemné fyzické i citové odloučení. Nyní by cestování s rodinným mazlíčkem mělo být o něco jednodušší.

Majitelům psů, koček či fretek v tomto ohledu přinesl značnou pomoc čtvrtek 8. března 2012. Úřady v členských státech, které dohlížejí na dodržování předpisů v této oblasti (většinou to jsou veterinární správy), se totiž dohodly na ujednocení výkladu termínu „doprovázející“. Tímto doprovázejícím se myslí mazlíček. Nově se za doprovod považuje i cestování „stejným dopravním prostředkem“ bez nutnosti bezprostřední blízkosti zvířete a majitele.

Též se mohou práva majitele přenést na jinou fyzickou osobu při zahájení přepravy, samotné přepravě a ukončení přepravy. Navíc to není časově vázáno na cestu a tudíž „doprovod“ může být na letiště dopraven dříve pověřenou smluvní společností. Takže se s „doprovodem“ může majitel setkat až na místě samotné dovolené a ušetří tak své zvířátko případných letištních komplikací.

Co to v praxi znamená? Zatímco až dosud musel majitel často cestovat přímo se svým zvířetem, nyní je bude moci poslat napřed s pověřeným doprovodem – například z řad personálu na letišti, zástupců cestovní kanceláře nebo zaměstnanců firmy, která tuto službu bude poskytovat na komerční bázi. Předpokladem ale je, že jak majitel, tak např. pes se do zahraničí budou přepravovat stejným dopravním prostředkem.

Přesné podmínky, kam a jak lze se zvířátkem vycestovat, lze najít na stránkách Státní veterinární správy České republiky nebo na stránkách Evropské komise. Nicméně ani upřesnění pravidel nezbavuje majitele ostatních povinností. Mazlíček tak při přepravě musí být zdravý, způsobilý cestování a označen.

Foto: EK