SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chorvatsko je o dva kroky blíže vstupu do EU

Kdy: 19.04.2011, Kde: Brusel

Kandidátská země uzavřela s Unií další dvě vyjednávací kapitoly, zbývá jich jen pět.

Chorvati v úterý 19. dubna 2011 učinili další významný krok – či spíše dva – ke vstupu své země do Evropské unie. Během zasedání mezivládní přístupové konference EU – Chorvatsko byly uzavřeny dvě vyjednávací kapitoly: kapitola 11. Zemědělství a rozvoj venkova a kapitola 22. Regionální politika a koordinace strukturálních nástrojů.

Obě tyto kapitoly byly velmi významné a technicky náročné, protože z velké části pokrývají problematiku čerpání finančních prostředků z unijního rozpočtu. Během jednání bylo proto třeba zajistit nejen sladění chorvatské legislativy s legislativou EU, ale i mechanismy čerpání prostředků pro případ, že Chorvatsko vstoupí do Unie těsně před vypršením současné finanční perspektivy 2007-2013 (což je přitom poměrně pravděpodobné).

Chorvatům nyní k úplnému dokončení přístupových jednání zbývá z celkového počtu pětatřiceti kapitol uzavřít posledních pět. Současné maďarské předsednictví deklaruje ambici vše stihnout do konce června letošního roku. Pokud by se to Maďarům nepodařilo, přejde štafeta na Poláky, kteří přebírají předsednickou funkci ve druhém pololetí.

Úplné dokončení přístupových jednání bude záviset především na splnění podmínek stanovených pro uzavření kapitoly 23. Soudnictví a základní práva, tedy na tempu reforem v oblasti soudnictví, potírání korupce a organizovaného zločinu a v neposlední řadě i vyšetřování válečných zločinů z devadesátých let. Pro vstup Chorvatska do EU bude ovšem také velmi důležitý postoj chorvatské veřejnosti, která o něm bude rozhodovat v referendu. Současné masové protesty proti rozsudku Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) nad generály Gotovinou a Markačem přitom svědčí o tom, že dědictví občanské války je stále velmi živé a může mít zásadní vliv i na rozhodování Chorvatů o jejich cestě do EU.

Další informace:

Foto: EK