SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chorvatsko postupuje k členství v EU

Kdy: 06.06.2011, Kde: Brusel

Země uzavírá další kapitolu přístupových rozhovorů.

Na mezivládní konferenci s Chorvatskem byla v rámci přístupových jednání 6. června 2011 uzavřena sporná  kapitola 13 - rybolov. Z celkového počtu pětatřiceti kapitol tak zbývá uzavřít poslední čtyři.

Maďarské předsednictví v Radě EU pokračuje v uskutečňování svého ambiciózního cíle uzavřít do konce června veškerá přístupová jednání s Chorvatskem. Není sice jisté, zda se mu to podaří (vše bude v první řadě záviset na schopnosti Chorvatů vypořádat se s požadavky na uzavření stále nedořešené kapitoly 23 - soudnictví a základní práva), nicméně v pondělí 6. června 2011 bylo dosaženo dalšího pokroku, když  Rada EU, Komise a chorvatská vládní delegace na společném zasedání prohlásily za uzavřenou kapitolu 13 - rybolov. Chorvatům tak nyní k úplnému dokončení přístupových jednání zbývá z celkového počtu pětatřiceti kapitol uzavřít poslední čtyři.

Jak tomu v  přístupových jednáních obvykle bývá, také u rybolovu bylo největším problémem řešení otevřených bilaterálních záležitostí kandidátské země s některým ze stávajících členských států, v tomto případě Chorvatska se Slovinskem. Konkrétně šlo o otázku čerpání prostředků z Evropského rybářského fondu po vstupu Chorvatska do EU.

Na základě bilaterální dohody mají totiž slovinští rybáři dlouhodobé oprávnění lovit v chorvatských vodách v Piranském zálivu a z toho titulu jsou součástí dotační politiky EU. Předmětem jednání o uzavření kapitoly 13 tedy bylo najít mechanismus rozdělení finančních prostředků z Evropského rybářského fondu mezi Slovinsko a Chorvatsko. Konečné řešení je přijatelné pro všechny zúčastněné, neboť nijak nemění celkový objem prostředků vyhrazený pro Slovinsko a současně je rozpočtově neutrální.

Foto: EK