SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chorvatsko uzavřelo přístupová jednání s EU

Kdy: 30.06.2011, Kde: Brusel

Pokud kandidátská země splní závazky, může 1. července 2013 vstoupit do Unie.

Maďarské předsednictví v Radě EU na mezivládní konferenci ve čtvrtek 30. června 2011 oficiálně završilo jeden ze svých největších úspěchů – celkové dokončení přístupových jednání EU s Chorvatskem. Kromě uzavření všech zbývajících kapitol bylo rozhodnuto i o podpisu přístupové smlouvy do konce letošního roku a o předběžném datu vstupu Chorvatska do EU (1. července 2013). Ke splnění tohoto cíle ovšem bude Chorvatsko muset důsledně plnit své závazky, především pak v oblasti soudnictví a základních práv.

30. června 2011 se uzavřela téměř šest let dlouhá cesta započatá v říjnu 2005, kdy byly přístupové rozhovory EU-Chorvatsko oficiálně spuštěny. Z hlediska právě skončeného maďarského předsednictví jde o mimořádný úspěch, na který ještě na začátku června sázel málokdo. Pro chorvatskou vládu premiérky Jadranky Kosorové to pak znamená naplnění její hlavní programové priority. Přesto však Chorvati ještě nemají stoprocentně vyhráno.

Chorvatsko by mělo do EU vstoupit 1. července 2013 (na základě podpisu přístupové smlouvy, který se podle závěrů červnové Evropské rady předpokládá do konce letošního roku).

K uskutečnění tohoto cíle nicméně musí nadále plnit své závazky vyplývající z uzavření přístupových jednání, zejména pak v oblasti soudnictví a základních práv (provádění strategie reformy justice, nezávislost a efektivita soudnictví, domácí vyšetřování válečných zločinů, boj proti korupci a organizovanému zločinu, práva menšin, repatriace uprchlíků a plná spolupráce se soudním tribunálem pro bývalou Jugoslávii).

Plnění těchto závazků bude monitorovat Evropská komise, která také může v případě jejich nerespektování navrhnout adekvátní opatření, o jejichž schválení bude rozhodovat Rada kvalifikovanou většinou (a nikoli jednomyslně, jak je jinak v oblasti rozšiřování standardem).

Pokud tedy Chorvati nebudou řádně plnit domácí úkoly, může EU v extrémním případě rozhodnout i o odložení jejich vstupu do EU. Nezastupitelná role Evropské komise v tomto mechanismu je nicméně zárukou toho, že přístup EU k Chorvatsku bude „přísný, ale spravedlivý“. Pokud tedy půjde vše podle plánu, stane se Chorvatsko v červenci 2013 osmadvacátým členským státem EU.

Další informace:

Foto: EK