česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Členské státy se zaměřily na bezpečnost občanů

Kdy: 03.06.2010, Kde: Lucemburk

Receptem na zvýšení ochrany Evropanů má být nejen efektivnější spolupráce bezpečnostních složek, ale i nulová tolerance vůči korupci.

Terorismus, organizovaný zločin včetně korupce, obchod s drogami, počítačová kriminalita především na internetu, problémy při ochraně vnějších hranic EU a zvýšené množství přírodních katastrof. To jsou hlavní rizika pro bezpečnost občanů Evropské unie, které identifikovala nová zpráva španělského předsednictví nazvaná M.A.D.R.I.D. Report. A právě tato zpráva byla základem první debaty o stavu bezpečnostní situace na území EU, k níž se ve čtvrtek 3. června sešli v Lucemburku unijní ministři vnitra.

Právě bezpečnost je jedním z problémů, které občané členských zemí EU označují v průzkumech za nejpalčivější. Proto je ve zprávě navržena řada opatření ke zlepšení ochrany občanů a zvýšení pocitu jejich bezpečnosti. Jde například o lepší spolupráci existujících unijních agentur (Europol, Eurojust, Frontex) s policejními složkami členských států, zlepšení spolupráce se státy mimo EU, ze kterých přichází značná část ilegální migrace a přeshraniční kriminality, zlepšení odčerpávání výnosů z trestné činnosti a nulová tolerance vůči korupci.

Debata navázala na únorové jednání, na kterém ministři vnitra odsouhlasili novou Strategii pro vnitřní bezpečnost EU, a na vytvoření Výboru Rady pro vnitřní bezpečnost (COSI), který má zajišťovat efektivní spolupráci a koordinaci v oblasti vnitřní bezpečnosti. Hlavním úkolem tohoto výboru je hodnotit celkovou bezpečnostní situaci Unie a navrhovat prioritní oblasti, kde bude nutné posílit spolupráci bezpečnostních složek členských států.

Kanadská víza

Českou delegaci na jednání vedl ministr vnitra Martin Pecina. Na žádost české delegace byla na program jednání zařazena informace Evropské komise o trvajícím problému vízové povinnosti, kterou Kanada loni znovu zavedla pro občany ČR. Rada vyzvala EK k pokračujícímu tlaku vůči Kanadě za účelem odstranění vízové povinnosti.

Ministři na jednání rovněž prodiskutovali aktuální situaci při naplňování Evropského paktu k azylu a migraci a diskutovali situaci nezletilých migrantů bez doprovodu, kteří přicházejí na území EU. Rada k oběma těmto problematikám přijala svoje závěry.

 

Další informace:

Foto: EK

přílohy

M.A.D.R.I.D. Report 94 KB DOC (Word dokument) 9.6.2010