SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR je krůček od získání sídla agentury pro Galileo

Kdy: 08.12.2010, Kde: Brusel

Při jednání velvyslanců se jasná většina členských zemí EU vyslovila pro Prahu. V pátek 10. prosince by měli definitivně rozhodnout ministři.

Česká republika má na dosah získání prvního sídla agentury EU na svém území. Zástupci stálých představitelů při EU (COREPER I) ve čtvrtek 8. prosince 2010 totiž předběžně vybrali kandidáta na hostování agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA). Ve hře byl kromě Prahy z původních 10 již pouze jediný protikandidát – nizozemský Noordwijk. Praha získala jasnou většinovou podporu 22 hlasů zemí EU, zatímco Noordwijk pouze čtyři hlasy.

Široká podpora Prahy je zúročením mnohaleté intenzívní diplomatické práce českých představitelů - diplomatů v Bruselu na Stálém zastoupení ČR i na zastupitelských úřadech v zemích EU, expertů Ministerstva zahraničí, Ministerstva dopravy včetně vládního zmocněnce pro Galileo a Úřadu vlády, ministrů i předsedy české vlády

Podle předchozí dohody by nyní mělo Nizozemsko svou kandidaturu stáhnout. Belgické předsednictví svolalo u příležitosti Rady ministrů pro konkurenceschopnost v pátek 10. prosince 2010 mezivládní konferenci, která by měla potrvdit, že Praha bude akceptovatelná pro všechny státy EU.

Nabídka Prahy počítá mimo jiné s budovou bývalé České konsolidační agentury v Holešovicích a symbolickým nájmem 1 euro v prvních pěti letech. Datum stěhování agentury by nemělo ohrozit budování systému Galileo, proto bude v případě pozitivního pátečního rozhodnutí otázkou jednání se zástupci Evropské komise a GSA.       

Galileo je evropským projektem satelitní navigace, který by měl pokrýt celou zeměkouli. V tomto smyslu představuje alternativu pro americký navigační systém GPS, bez nějž si již dnes řada řidičů nedokáže představit cestování. Využití systému Galileo však bude daleko širší, měl by poskytovat kromě lepšího pokrytí i více služeb v celé řadě oblastí.

Agentura GSA je dočasně umístěna v Bruselu. Otázka trvalého sídla byla odsunuta do pozadí od roku 2006 zejména v souvislosti se zásadními změnami v programu, který namísto původního konsorcia soukromých firem nyní spravuje Evropská komise.

Další informace:

Foto: ESA