SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR má želízko v ohni v cenách pro nejlepší evropské vynálezce

Kdy: 07.03.2011, Kde: Brusel/Mnichov

Na prestižní vyznamenání za celoživotní dílo byla nominována profesorka Blanka Říhová z Akademie věd ČR.

Česká vědkyně má šanci získat ocenění pro nejlepší evropské výzkumníky. Na Cenu pro nejlepší evropské vynálezce (European Inventor Award), které vyhlašuje Evropský patentový úřad a Generální ředitelství Evropské komise pro podniky a průmysl, totiž byla nominována profesorka Blanka Říhová z Akademie věd ČR.

Profesorka Říhová je v současné české vědě pojmem. Na cenu byla nominována  za svůj přínos k vývoji léčiv cíleně léčící zhoubné rakovinné nádory. Zatímco klasická léčba rakoviny chemoterapií ničí spolu s rakovinnými buňkami i zdravou tkáň, cílené léky zasahují pouze nádorové buňky a dokonce posilují schopnost imunitního systému vůči nově vznikajícím nádorům.

Říhová působí jako předsedkyně České imunologické společnosti a  dlouhou řadu let pracuje v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR. Její vědecká práce byla již oceněna řadou prestižních vyznamenání a cen. V roce 2005 obdržela cenu Česká hlava  - Cena Invence za polymerní léčiva s cytostatickými a imunomodulačními účinky. Ve stejném roce obdržela i medaili Senátu Parlamentu ČR.

Spolu s Říhovou jsou na cenu nominováni také Francouz Emmanuel Desurvive za vynález optického vlákna pro vysokorychlostní přenos dat a Švéd Petr-Ingvar Branemark za titanové zubní implantáty. O vítězi rozhodne mezinárodní porota, ve které zasedne i předseda Evropského parlamentu profesor Jerzy Buzek. Slavnostní ceremoniál se bude konat v Budapešti 19. května 2011.

Ceny pro nejlepší evropské vynálezce se letos budou předávat již pošesté. Smyslem je nejen ocenit vědce za jejich práci, ale také jejich výzkumy podpořit a přiblížit je laické veřejnosti.

Další informace:

Foto: AV ČR