SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
premier_rusnok_na_tiskove_konference_po
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR vítá závěry prosincové Evropské rady

Předseda vlády Jiří Rusnok ukončil účast na dvoudenním summitu 19. a 20. prosince 2013 v Bruselu, kde se vrcholní představitelé členských států EU dohodli mimo jiné na společném fondu pro záchranu bank eurozóny a také na větší koordinaci v oblasti společné bezpečnostní a obranné politiky.

Zasedání Evropské rady potvrdilo zřízení společného fondu pro záchranu bank eurozóny. Podařilo se přitom prosadit zásadní změnu, díky níž budou prostředky na sanaci peněžních ústavů poskytovat nejprve samotné banky, nikoli daňoví poplatníci. „Jsme rádi, že trvá ten principiální postoj, že banky budou zachraňovány primárně z prostředků vlastníků,“ sdělil premiér na závěrečné tiskové konferenci.

Společný fond vznikne postupným slučováním sítě národních fondů. Tento proces upraví dodatečná mezivládní dohoda, o níž se vyjednává za účasti České republiky, která však zatím do bankovní unie vstupovat nebude.

Evropská rada se dále zabývala otázkami společné bezpečnostní a obranné politiky. „Hlavní smysl je v hledání synergie a úspor prostředků vydávaných na obranu v evropských státech tím, že budeme některé věci dělat společně, což je velmi racionální a my to podporujeme,“ vysvětlil předseda vlády. Česká republika navíc za pomoci Visegrádské skupiny prosadila do textu závěrů summitu posílení postavení menších a středních podniků obranného průmyslu na evropských trzích.

Posledním významným tématem zasedání byl projekt východního partnerství, které zůstává prioritou České republiky. Evropská unie znovu deklarovala svůj zájem o podpis Asociační dohody a Prohloubené dohody o volném obchodu s Ukrajinou. „Základní vzkaz summitu je, že dveře jsou otevřeny, nabídky leží na stole, smlouvy jsou připraveny k podpisu a záleží na ukrajinské straně, jak se rozhodne,“ shrnul premiér Jiří Rusnok.