SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR získá z fondů EU o šest miliard korun více

Kdy: 19.04.2010, Kde: Brusel

Díky vyššímu růstu ekonomiky získá Česko, Slovensko a Polsko další prostředky z unijního rozpočtu.

Celosvětová hospodářská krize způsobila mimo jiné nedostatek finančních prostředků pro financování důležitých investic. V době jejího doznívání však přichází z Bruselu dobrá zpráva.

Česká republika totiž získá z rozpočtu Evropské unie v letech 2011 až 2013 dodatečných 237 milionů eur (přes šest miliard korun) na operace spolufinancované Strukturálními fondy a Fondem soudržnosti. Jde o částečnou kompenzaci za nepřesný odhad růstu HDP v ČR, ze kterého vycházela Evropská komise v roce 2005, a na jehož základě byla České republice vypočítána celková alokace ve výši přibližně 26,7 miliard eur - tedy menší, než měla ve skutečnosti být. Predikce Evropské komise totiž počítala s poněkud podhodnoceným růstem českého HDP v letech 2007 až 2009 ve výši pouze 3%.

České republice se společně s dalšími členskými státy, které se domnívaly, že jejich HDP poroste více, podařilo prosadit doplnění jednoho z bodů Interinstitucionální dohody mezi Evropským parlamentem, Radou a Evropskou komisí o rozpočtové kázni a řádném finančním řízení, jíž je finanční perspektiva součástí. Konkrétně bodem 17 se Evropská komise zavázala přehodnotit své propočty a v případě, že by byla úroveň HDP v letech 2007 - 2009 o více než 5% odlišná (oproti odhadům z roku 2005), byla nucena upravit finanční alokace pro ty země, jichž by se tato situace týkala.

Finanční injekci nezíská jen Česko, ale i Slovensko (cca 138 milionů eur) a Polsko (cca 632 milionů eur). Celkem tedy půjde o více něž jednu miliardu eur, jež doplní „obálky“ rozpočtových prostředků, které získaly členské země pro programové období 2007 až 2013.

Přehodnocení úrovně HDP se týkalo devíti států evropské sedmadvacítky, tedy těch chudších, kterým se alokace vypočítala jako podíl HDP. Dle dohodnuté metodiky však měla Evropská komise i právo část rozpočtových prostředků některé ze zemí odebrat. Tomuto „postihu“ těsně uniklo Maďarsko, protože HDP tamní ekonomiky bylo oproti odhadům v letech 2007 až 2009 průměrně o 4,9% nižší. Česká republika byla v přesně opačné situaci: úroveň HDP byla oproti odhadům o 7,5% vyšší. U Polska činil rozdíl 8% a u Slovenska dokonce 10,8%.

Bude tedy teď záležet hlavně na České republice, aby další finanční prostředky využila efektivně a více než šest miliard korun alokovala do takových oblastí, jež budou znamenat přínos pro celou domácí ekonomiku.

Další informace:

Foto: Evropská komise