česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Debata o kvótách pro ženy sílí

Kdy: 05.03.2012 - 28.05.2012, Kde: Brusel

Evropský parlament žádá povinné kvóty pro ženy ve vedení firem, většina zemí EU je odmítá. Svůj názor může vyjádřit každý občan či firma.

Budou v budoucnosti podniky v celé Evropské unii povinně obsazovat pozice v svém vedení na základě genderových kvót? Debata této otázce nabývá nyní v Evropské unii na síle.

Příčinou je zejména nová zpráva, kterou 5. března 2012 vydala eurokomisařka pro justici a základní práva Viviane Redingová. Zpráva hodnotí pokrok, který v této oblasti dosáhla EU za poslední rok. V březnu 2011 totiž Evropská komise představila iniciativu s cílem rozproudit v členských státech Unie diskusi k zastoupení žen ve vedeních společností a zároveň podnítit podniky, aby samy činily kroky k lepší genderové vyváženosti.

Po roce zpráva Komise konstatuje, že pokrok je nedostatečný. Podle údajů EK z ledna 2012 je ve vedení největších evropských společností průměrně pouze 13,7 % žen. A i když jejich zastoupení roste (v roce 2003 to bylo jen 8,5 %), podle EK je tento pokrok příliš pomalý. Ještě horší je situace ohledně žen na samém vrcholku managementu: velké evropské firmy měly v lednu 2012 jen 3,2 % generálních ředitelek či předsedkyň správní rady nebo představenstva.

Podle komisařky Redingové poškozuje nízké procento žen ve vedoucích pozicích konkurenceschopnost Evropy a její ekonomický růst. Proto je údajně na místě přijmout opatření na celoevropské úrovni. Jaká přesně budou ale Komise zatím nesdělila. Ukáže se až na základě výsledků veřejné konzultace, ve které se k dalšímu postupu včetně možnosti povinných kvót mohou vyjádřit všichni – tedy podniky, nevládní organizace, státní správa i sami občané. Konzultace potrvá do 28. května.

Již nyní je ale jasné, že jakékoli kroky na tomto poli způsobí další vášnivé debaty. Evropský parlament například vyjádřil 13. března ze zprávy komisařky Redingové zklamání. Podle něj by EK měla být daleko ambicióznější. Europoslanci proto vyzvali Redingovou, aby do konce roku 2012 předložila návrhy právních předpisů stanovících povinné zvýšení zastoupení žen v řídících orgánech podniků do roku 2015 na 30 % a do roku 2020 na 40 %.

Naopak většina členských států se zavedení povinných jednotných evropských kvót brání. Jsou mezi nimi i ty, které si samy vlastní kvóty pro účast žen na veřejném životě na národní úrovni nějakou formou stanovily. Podle nich by měla být taková opatření „šitá na míru“ podmínkám a situaci v konkrétním členském státě. Některé země pak považují zavádění kvót za nepřirozené opatření zpochybňující schopnost žen dostat se vlastním přičiněním do vysoké pozice.

 

Další informace:

Foto: EK