česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vnější služba EU má nové vedení a zaměstnanecká pravidla

Kdy: 25.10.2010, Kde: Brusel

Evropská služba pro vnější činnost se bude formovat od 1. prosince 2010.

Přesně rok po té, co vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, se pod vedením vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonové začne formovat Evropská služba pro vnější činnost. Na rozpočtových a zaměstnaneckých pravidlech tohoto nového diplomatického sboru EU se totiž v pondělí 25. října 2010 po několikaměsíčním jednání dohodly členské státy EU a Evropský parlament.

Nejbližší oporou Ashtonové budou její čerstvě jmenovaní spolupracovníci. Respektovaný francouzský kariérní diplomat Pierre Vimont se stal generálním tajemníkem Evropské služby pro vnější činnost, funkce jeho zástupců budou vykonávat zkušení evropští úředníci Helga Maria Schmid a Maciej Popowski. David O’Sullivan, který rovněž zastával řadu postů v unijních orgánech, pak bude odpovědný za každodenní chod Evropské služby pro vnější činnost.

Nově utvářená instituce dostala prostřednictvím Lisabonské smlouvy do vínku důležité poslání. Měla by stmelit aparát EU, který se zabývá vnějšími vztahy, a vnést do vnější činnosti Unie větší sourodost. I ty unijní politiky, které nesou přívlastek „vnitřní“ (např. životní prostředí či energetika), mají vnější aspekty, o nichž by mělo být rozhodováno v širším kontextu, nikoli izolovaně. Evropská služba pro vnější činnost by rovněž měla přispět k formování společné zahraniční a bezpečnostní politiky Unie.

Jako podpůrný a expertní tým bude napomáhat nejen vysoké představitelce Ashtonové, ale také předsedovi Evropské rady a předsedovi Komise. Bude spolupracovat s Evropskou komisí zejména při provádění politik, které se promítají do vnějších vztahů Unie, a nápomocna bude i jiným orgánům a institucím Unie (např. Evropskému parlamentu). Naváže též spolupráci s diplomaciemi členských států, jejichž úkoly ovšem zůstanou zachovány.

Evropská služba pro vnější činnost v sobě sloučí některé již existující útvary Komise a Generálního sekretariátu Rady Evropské unie, které se zabývají vnějšími vztahy, a nově bude zaměstnávat rovněž diplomaty vysílané členskými státy. Místa pro národní diplomaty budou vznikat postupně; do poloviny roku 2013 však musejí představovat jednu třetinu z celkového počtu úředníků Evropské služby pro vnější činnost.

Ashtonová bude své zaměstnance vybírat na základě schopností, přičemž bude dbát i na vyvážené zastoupení jednotlivých členských států. Chce také usilovat o to, aby v manažerských pozicích byly více přítomny ženy. Evropskou službu pro vnější činnost budou kromě bruselského ústředí tvořit i delegace EU, jejichž úlohou je zastupovat Unii ve třetích zemích a při mezinárodních organizacích.

V nadcházejícím období musí C. Ashtonová řešit praktické otázky: zvláště bude třeba zorganizovat přesun přibližně 1 500 úředníků z Komise a Generálního sekretariátu Rady. Tím, že se sloučí některé útvary Komise a Generálního sekretariátu Rady, bude možné ušetřit cca 10% výdajů.

Další informace:

Foto: Rada EU