česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dopravní přestupky v zahraničí neuniknout trestu

Kdy: 02.12.2010, Kde: Brusel

Země EU si budou vyměňovat informace o pachatelích nejzávažnějších dopravních přestupků.

Ministři dopravy během jednání Rady pro dopravu ve čtvrtek 2. prosince 2010 schválili bič na řidiče, kteří se dopouští dopravních přestupků v cizině. Schválili totiž směrnici o přeshraničním vymáhání dopravních předpisů.
Ambice EU v této oblasti prozatím narážely na obtíže způsobené různými právními systémy členských zemí, mimo jiné i na v ČR existující fenomén „osoby blízké“. Současný návrh se proto nesnaží sjednotit trestání dopravních přestupků v Unii, ale zaměřuje se hlavně na výměnu informací.
Sedmadvacítka by tak měla mezi sebou vytvořit systém k automatické výměně údajů o majitelích vozidel, která budou přistižena při dopravních přestupcích v jiné zemi, než kde je auto registrováno. Seznam deliktů, ke kterým se budou informace sdílet, obsahuje osm položek (překročení rychlosti, nepoužívání pásů, nezastavení na červenou, jízda pod vlivem alkoholu a drog, nepoužití bezpečnostní helmy, nedovolené užití odstavného pruhu a telefonování za jízdy). Z větší částí jde o provinění nevyřešená při silničních kontrolách a zachycená například kamerami.
Bude záležet na každém státě EU, ve kterém k přestupku došlo, jak s obdrženou informací naloží a jakých nástrojů k potrestání přestupku využije. Například může majiteli auta odeslat informační dopis s podrobnostmi o spáchaném přestupku a případných důsledcích. Nebo může vymáhat potrestání deliktu pomocí už existujících nástrojů justiční spolupráce.
Podmínkou konečného schválení směrnice je souhlas Evropského parlamentu, poté budou mít členské státy dva roky na převedení směrnice do národních právních řádů.

Další informace:

Foto: Rada EU