SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU a USA společně hledají cestu z krize

Kdy: 28.11.2011, Kde: Washington, USA

Lídři Evropské unie a Spojených států založili platformu pro růst a pracovní místa.

Největší problém, jemuž právě čelí lidé na obou stranách Atlantiku, je zpomalení ekonomického růstu a s ním související nedostatek pracovních míst. Shodli se na tom účastníci vrcholné schůzky lídrů Evropské unie a Spojených států amerických, která se sešla v Bílém domě ve Washingtonu 28. listopadu 2011. Členské státy EU zastupoval předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, Evropskou komisi její předseda José Manuel Barroso a Spojené státy americké prezident Barack Obama.

Ti se na schůzce dohodli, že EU a USA budou společně hledat cesty, jak se z této situace dostat. K tomu bude sloužit nově založená společná pracovní skupina. Ve své práci se zaměří na další prohlubování spolupráce mezi EU a USA v oblasti ekonomiky, a to zvláště na možnosti odstraňování překážek transatlantickému obchodu zbožím i službami a usnadňování vzájemných investic.

Dále bude pracovat na sbližování technických norem a vytváření společných standardů nových technologií (například pro automobily na elektrický pohon), a v neposlední řadě bude zkoumat možnosti spolupráce při jednáních s třetími zeměmi, kde společný postup EU a USA umožní dosáhnout výhodnějších výsledků. V jakých dalších oblastech se nakonec podaří nalézt zdroje ekonomického růstu, zjistí členské státy nejpozději na konci příštího roku, kdy budou předloženy výsledky práce této pracovní skupiny.

Dalším tématem, jemuž byla na summitu věnována pozornost, byl vývoj na mezinárodní scéně, v první řadě v zemích severní Afriky a Blízkého východu, kde dochází v posledních měsících k převratným změnám. EU a USA se shodly na potřebě i nadále podporovat jejich demokratizační a transformační úsilí i prostřednictvím výměny praktických zkušeností.

V této oblasti se rýsuje  role pro země jako je Česká republika, které prošly během posledních dvou desetiletí zásadní společenskou a ekonomickou proměnou a které by mohly své zkušenosti nově vznikajícím pluralitním demokraciím předat.

Další informace:

Foto: Rada EU