SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU a Vietnam chtějí posílit vzájemný obchod

Kdy: 02.03.2010, Kde: Brusel

Dohoda o volném obchodu by znamenala více pracovních i obchodních příležitostí pro obě strany.

Vietnam má eminentní zájem o dohodu o volném obchodu s Evropskou unií. Na setkání s eurokomisařem pro obchod Karlem De Guchtem v úterý 2. března to potvrdil předseda vietnamské vlády Nguyen Tan Dung. Vietnam by se tak po Singapuru mohl stát již druhou zemí společenství zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) která s EU jedná o volném obchodu. Vzájemná dohoda o volném obchodu by přitom znamenala více pracovních i obchodních příležitostí jak pro EU, tak pro Vietnam.

Vietnam a další asijské země představují velký potenciál pro evropské exportéry. Celková obchodní výměna mezi EU a Vietnamem činila  v roce 2008 12 miliard eur, se zhruba dvanáctiprocentním ročním nárůstem mezi lety 2004 a 2008. Vietnam otevírá svůj trh obchodu a investicím a díky tomu zažívá dynamický ekonomický růst. I přes globální ekonomický pokles v roce 2009 Vietnam zaznamenal vynikající růst domácí ekonomiky o 5 %.

Vietnam patří mezi prioritní oblasti i pro české exportéry. Proto Česká republika podporuje sjednání této dohody. Celková obchodní výměna mezi ČR a Vietnamem v roce 2008 činila 285,9 milionů USD. Pozitivní skutečnost postupného růstu obchodní výměny ale zůstává zastíněna nepříznivým trendem zvyšování českého záporného salda.

K perspektivním položkám českého exportu pro české dodavatele patří ve Vietnamu především technologie a zařízení pro průmyslovou výrobu, čistírny odpadních vod, spalovny odpadků, telekomunikace a informační technologie, strojírenská zařízení, balicí stroje a zařízení pro zpracování potravin a zemědělských produktů, pivovary i minipivovary, zařízení pro energetiku, automobily a autobusy, farmaceutické výrobky a chemikálie či zdravotnická technika.

Foto: Evropská komise