SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU a země Zálivu společně bojují proti pirátství a terorismu

Kdy: 25.06.2012, Kde: Lucemburk

Ministři zahraničí EU jednali v Lucemburku se zástupci šesti zemí Perského zálivu.

Evropská unie a země Perského zálivu se dohodly na další spolupráci v boji proti organizovanému zločinu a terorismu. Stalo se tak na ministerském zasedání mezi EU a Radou pro spolupráci zemí Zálivu, které proběhlo v pondělí 25. června 2012 v Lucemburku.

Toto fórum spolupráce mezi EU a šesti států Perského zálivu (Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie) vzniklo v roce 1988 a od jeho založení se uskutečnilo již 22 setkání na nejvyšší úrovni. Jejich cílem je posílení partnerství se zeměmi, jež mají strategický význam pro zachování bezpečnosti v celém regionu i prohlubování ekonomických vztahů a spolupráce v oblastech průmyslu, technologického rozvoje, energetiky či životního prostředí.

Během posledního zasedání se obě strany shodly na potřebě další spolupráce v boji proti sítím organizovaného zločinu, jež aktuálně sužují oblast Rohu Afriky. Především ve vodách kolem Somálska nadále ohrožují bezpečnost plavidel piráti, proti nimž se sice bojuje již několik let, problém se však zatím vymýtit nepodařilo.

Další významnou oblastí spolupráce zůstává boj proti terorismu. Účastníci ocenili probíhající spolupráci v oblasti obnovitelných zdrojů energie, do budoucna se plánuje také spolupráce v oblasti rozvojové spolupráce se třetími zeměmi.

V neposlední řadě proběhla výměna názorů k problematice lidských práv. V jejím rámci zdůraznil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg význam vzájemného naslouchání a otevřenosti vůči poselství jiných kultur a náboženství.

Další informace:

  • Prohlášení vysoké představitelky Catherine Ashtonové z tiskové konference 25. června 2012 (pdf)

Foto: Rada EU