česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU bude spolupracovat s Afghánistánem i po odchodu zahraničních vojsk

Kdy: 05.12.2011, Kde: Bonn

Konference v Bonnu přinesla ujištění, že Unie se bude v těžce zkoušené zemi angažovat i po roce 2014.

Téměř na den přesně deset let od první mezinárodní konference k Afghánistánu se do bývalé německé metropole Bonnu opět sjely desítky státníků a stovky diplomatů, aby diskutovaly vyhlídky této těžce zkoušené země. Českou republiku na konferenci zastupoval místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Atmosféra obou setkání se přitom dosti lišila.

V prosinci 2001 se první bonnská konference konala těsně po skončení operace Trvalá svoboda, ve které mezinárodní vojska pomohla svrhnout islamistické hnutí Taliban. V následujících letech se mezinárodní společenství soustředilo na podporu civilní vlády a vojenské potírání terorizmu. Toto úsilí se neobešlo bez značných lidských ani materiálních ztrát na obou stranách. Nicméně pozorovatelé se shodují, že přes všechny problémy má dnes Afghánistán lepší vyhlídky do budoucna než tomu bylo před deseti lety. Světová banka pro letošní rok odhaduje, že afghánská ekonomika poroste tempem 9 % ročně.

Mottem druhé mezinárodní konference o Afghánistánu, která se uskutečnila v Bonnu 5. prosince 2011, se stala tzv. dekáda transformace. Odhaduje se, že ze současný cca 130 tisíc vojáků by po roce 2014 mělo v zemi působit maximálně 20 tisíc vojáků, většinou jako poradců či logistických expertů pro afghánskou národní armádu. Jak se z Afghánistánu budou postupně stahovat zahraniční vojenské síly, měla by odpovědnost za bezpečnost a politickou správu země přejít plně do rukou volených afghánských institucí. Afghánský prezident Hamíd Karzáí se v Bonnu dočkal ujištění, že i na této nelehké cestě může počítat s podporou mezinárodního společenství, výměnou za pokračující pokrok v demokratizaci země a zlepšování správy veřejných financí.

Evropská unie na konferenci v Bonnu ústy vysoké představitelky pro zahraniční politiku Catherine Ashton oznámila, že je připravena se v Afghánistánu angažovat i po roce 2014. Jako výraz této dlouhodobé spolupráce hodlá EU s Afghánistánem vyjednat Dohodu o partnerství a spolupráci. Unie především poskytuje rozvojovou pomoc zaměřenou na rozvoj školství a zdravotnictví, posilování kapacit správy a budování infrastruktury. Celkové závazky Evropské komise a členských států EU na rozvoj Afghánistánu v období 2002-2010 dosáhly téměř 8 miliard eur. Evropská unie také hraje nepostradatelnou roli při výcviku afghánských policistů prostřednictvím své mise EUPOL, která v současnosti sestává ze 300 mezinárodních školitelů a 175 místních expertů.

Účastníci bonnské konference se rovněž shodli, že vedle úsilí samotných afghánských institucí a podpory mezinárodního společenství je klíčové, aby se do stabilizace Afghánistánu zapojili také jeho bezprostřední sousedé. Tento proces začal v říjnu tohoto roku v Istanbulu, kdy byla diskutována řada iniciativ na podporu regionální spolupráce, včetně projektu Nové hedvábné stezky na oživení tradičních obchodních a kulturní vazeb uvnitř regionu. V této souvislosti zůstává jedinou skvrnou na bonnské konferenci neúčast Pákistánu, který svou účast odvolal v reakci na zabití 24 pákistánských vojáků během nedávného zásahu NATO na hranicích mezi oběma zeměmi.

Další informace:

Foto: Rada EU