SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU chce podpořit energeticky účinnější vozidla

Kdy: 28.04.2010, Kde: Brusel

Čistá a energeticky účinná vozidla by měla hrát hlavní roli při vytváření udržitelného dopravního systému, který bude šetrný k životnímu prostředí a sníží závislost Evropy na fosilních palivech.

To je hlavní cíl nové strategie na podporu energeticky účinnějších vozidel, kterou ve středu 27. dubna 2010 schválila Evropská komise. Strategie poskytuje vhodný, technologicky neutrální politický rámec, který podporuje „zelená“ vozidla, tedy vozidla na alternativní pohony. Budoucnost automobilového průmyslu by se měla podle dokumentu ubírat souběžně dvěma směry – lepším využíváním alternativních paliv (bionafta apod.) pro současné spalovací motory a využitím technologického pokroku v oblasti alternativních pohonů (elektrické automobily apod.).

Vzhledem k tomu, že v současnosti zatím neexistuje na úrovni EU rámec pro elektrická vozidla, je jedna část strategie věnována právě opatřením, která jsou nezbytná pro zajištění dostatečného regulatorního rámce umožňujícího tuto technologii. Jde především o opatření směřující k  vytvoření společných standardů, k vytvoření vhodné infrastruktury a k zajištění interoperability.

Strategie je založena na současných již existujících opatřeních a zároveň stanovuje aktivity, které je třeba provést ve středně a dlouhodobém horizontu pro dosažení stanoveného cíle, jímž je dekarbonizace dopravního sytému. Měla by významně přispět k plnění priorit hospodářské strategie Evropa 2020, tedy k rozvoji efektivní, udržitelné a konkurenceschopnější ekonomiky.

Další informace:

Foto: Evropská komise