SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU chce Rusku pomoci modernizovat ekonomiku i právní prostředí

Kdy: 31.05.2010 - 01.06.2010, Kde: Rostov na Donu

Unie se s Ruskem schází na 25. vrcholné schůzce, jež se odehraje ve znamení snah o modernizaci Ruska.

V průběhu loňského roku ruský prezident Dmitrij Medveděv několikrát veřejně vystoupil s podněty k modernizaci ruské ekonomiky a právního prostředí. V návaznosti na to začala Evropská komise s ruskými partnery předběžně rozvíjet myšlenku takzvaného Partnerství pro modernizaci. To by se mělo zaměřit na otázky, jako je zlepšení podmínek pro zahraniční investice, podpora přistoupení Ruska ke Světové obchodní organizaci (WTO), „zelená“ ekonomika, regulatorní sbližování s EU, posílení výzkumné spolupráce, právní stát a podpora mezilidských kontaktů včetně posílení dialogu s občanskou společností.

Na 25. summitu EU-Rusko, který proběhne na přelomu května a června v Rostovu na Donu, by se obě strany měly dohodnout na konceptu Partnerství pro modernizaci. Partnerství by mohlo vést i k lepšímu fungování stávajících nástrojů spolupráce mezi EU a Ruskem, včetně řešení některých otevřených, například obchodních otázek.

Mezi další hlavní body agendy summitu budou patřit současná ekonomická krize, klimatické změny a energetika, stav vztahů EU-Rusko (včetně jednání o nové rámcové dohodě a otázky perspektivy bezvízových vztahů) a některé aktuální regionální a mezinárodní zahraničně-politické záležitosti.

V roli hostitele bude na summitu vystupovat prezident Dmitrij Medveděv. EU bude zastoupena stálým předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem, předsedou Komise José Barrosem a Vysokou představitelkou EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonovou.                 

Foto: Evropská komise