SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU chce usnadnit nadacím působení za hranicemi

Kdy: 08.02.2012, Kde: Brusel

Nová právní forma evropské nadace má zjednodušit a zlevnit práci veřejně prospěšných organizací na unijním trhu.

Nadacím, které chtějí působit za hranicemi svého státu, by se do budoucna mohl zjednodušit život. Mělo by to být díky nové právní formě „evropské nadace“, kterou 8. února 2012 navrhla Evropská komise. Její návrh je dalším z řady, jejichž cílem je odstraňování bariér na vnitřním trhu EU.

Návrh vytváří novou jednotnou evropskou právní formu, která by v zásadě měla být stejná ve všech členských státech a jež bude existovat paralelně s národními nadacemi. Podmínkou pro získání statusu evropské nadace bude zejména dosahování obecně prospěšných cílů, vykonávání přeshraniční aktivity a minimální nadační jmění ve výši 25 000 eur.

Výhodou takové nadace pak bude jakási evropská známka či image, díky níž by taková nadace měla být snadněji rozpoznatelná a důvěryhodná. Dále díky aplikaci jednotných pravidel v EU bude pro takovou nadaci jednodušší a levnější vykonávat přeshraniční aktivity a usměrňovat své fondy.

Nadace hrají v EU důležitou roli. Prostřednictvím svých aktivit přispívají k zachovávání základních hodnot a cílů Unie, jako je ochrana lidských práv, menšin, zaměstnanosti a sociálního růstu, životního prostředí nebo podpora vědeckého a technologického pokroku.

Projekt statutu evropské nadace doplňuje již existující nadnárodní právní formy jako je statut evropské společnosti či evropské družstevní společnosti.

 

Další informace:

Foto: EK