SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie dělá další krok k lepší ochraně lesů

Kdy: 01.03.2010, Kde: Brusel

Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci s cílem zjistit, jak chránit lesy v souvislosti s klimatickou změnou.

Členské státy Evropské unie, nevládní organizace i veřejnost mají od nynějška až do konce července 2010 možnost vyjádřit se ke způsobům, jakými by mohla celoevropská opatření obohatit úsilí členských států o ochranu lesů v souvislosti se změnami klimatu. Je to díky takzvané zelené knize o ochraně lesů, kterou Evropská komise představila 1. března 2010.

Dokument identifikuje hlavní problémy, s nimiž se musí evropské lesy v současné době vypořádat. Navazuje na bílou knihu o přizpůsobení se změně klimatu z loňského dubna.

Zelená kniha zohledňuje mnoho vzájemně provázaných funkcí lesů. Lesy přinášejí pracovní příležitosti, znamenají příjmy a suroviny pro průmysl a obnovitelné zdroje energie, chrání půdu, regulují zásobování pitnou vodou a zachovávají biologickou rozmanitost.

Lesy pokrývají přes 42 % půdy v EU a jsou přirozeným úložištěm pohlcujícím oxid uhličitý. V době, kdy lze podle vědců očekávat častější výkyvy počasí, bouřky, lesní požáry, období sucha a horka, je třeba hledat taková řešení, která maximálně posílí dosavadní snahy členských států čelit těmto výzvám, chránit své lesy a zamezit jejich celosvětovému úbytku.

Foto: Wikimedia Commons