SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU míří k reformě rybářské politiky

Kdy: 19.04.2010, Kde: Lucemburk

Reforma se mimo jiné zaměří na obnovu populací ohrožených ryb. Rada ministrů zodpovědných za rybářství ale musela být zrušena kvůli omezením v letecké dopravě způsobeným výbuchem islandské sopky.

Pravidla, podle kterých funguje rybářství v celé Evropské unii, se po krůčcích blíží k reformě. Další krok měli udělat ministři členských států zodpovědní za tuto oblast, kteří se v pondělí 19. dubna 2010 měli sejít v Lucemburku k dalšímu kolu jednání na toto téma.

Ke schůzce ale nakonec nedošlo. Současné španělské předsednictví ji zrušilo kvůli omezením v letecké dopravě nad Evropou, kterou ochromil sopečný popel z Islandu. Další formální Rada ministrů zodpovědných za rybářství se má konat v červnu 2010.

Reformovaná rybářská politika má být zaměřená na dlouhodobé plány obnovy ohrožených populací ryb a dalších mořských živočichů. Důraz bude kladen na zpracovatelský průmysl, který musí převzít více odpovědnosti. Změnám se nevyhne asi systém přidělování finančních pomoci, které bude podmíněno splněním základních povinností. A lépe zohledněny budou i potřeby malých a středních rybářů.

Cesta k nezbytné reformě Společné rybářské politiky byla zahájena loni v dubnu za českého předsednictví v Radě EU. Tehdy si ministři poprvé na téma reformy vyměnili názory, a tehdy také Evropská komise spustila veřejné konzultace. Během nich měla veřejnost i odborníci možnost vyjádřit svůj názor na budoucnost rybolovu v Evropě.

A právě nyní Komise připravila shrnutí výsledků těchto veřejných konzultací. Měla je představí ministrům na jednání Rady v Lucemburku. Téma reformy rybářské politiky měli ministři diskutovat i během oběda, kdy měli probrat možnosti zlepšení Společné organizace trhu s produkty rybolovu.

Diskuse o budoucí podobě Společné rybářské politiky budou i nadále pokračovat. Již na počátku května se odborníci sejdou na konferenci pořádané španělským předsednictvím v La Coruni a výsledky svých úvah předloží ministrům na neformálním setkání ministrů pro rybolov ve Vigu, které se koná 4. a 5. května.

Celý proces konzultací, seminářů a odborných i politických diskusí vyústí v legislativní návrh, který Komise plánuje zveřejnit na počátku roku 2011. Nová pravidla by pak mohla vstoupit v platnost od roku 2012, tedy 10 let od první reformy Společné rybářské politiky.

Foto: Wikimedia Commons