SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU jedná o volném obchodě s Moldavskem a Gruzií

Kdy: 05.12.2011, Kde: Brusel

Budoucí dohody o volném obchodu přinesou nové příležitosti evropským i českým firmám.

Členské státy EU daly Evropské komisi zelenou k zahájení jednání o tzv. Komplexní dohodách o volném obchodě (DCFTAs – Deep and comprehensive free trade agreements) s Moldavskem a Gruzií. Stalo se tak 5. prosince 2011 na základě hodnocení EK, ve kterém kontrolovala splnění podmínek EU pro otevření jednání ze strany Moldavska a Gruzie. Tyto podmínky byly důležité pro to, aby obě země byly schopné naplnit závazky, které z případných dohod DCFTA S EU vyplynou. 

Moldavsko a Gruzie se tak po Ukrajině stanou další zeměmi Východního partnerství, které jednání s EU o zmíněných dohodách zahájily. Jednání EU s Ukrajinou o DCFTA probíhá od února 2008 a mělo by vyvrcholit na letošním prosincovém summitu mezi EU a Ukrajinou. Česká republika patřila k iniciátorům Východního partnerství a obchodní dohody s východními sousedy EU aktivně podporuje.

Evropská komise předpokládá, že oproti Ukrajině půjdou jednání s Moldavskem a Gruzií rychleji, protože vzájemná obchodní výměna s EU je již nyní do značné míry již liberalizována. Největší prostor pro zlepšení obchodních vazeb naopak představují různé netarifní a technické překážky obchodu. Velkou výzvou pro jednání o DCFTAs proto bude snaha o přiblížení Moldavska a Gruzie standardům evropské legislativy a regulatorní spolupráce.

Co se týče Arménie, tj.další země zapojené do Východního partnerství, Evropská komise konstatovala, že Arménie v poslední době učinila pokrok a v blízké budoucnosti by mohla dosáhnout připravenosti také jednat o dohodě DCFTA.

Další informace:

Foto: Rada EU - Fotolia