SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie jedná o volném obchodu se Singapurem

(Archivní článek, platnost skončena 03.03.2011.)

Kdy: 03.03.2010, Kde: Brusel

Dohoda by přinesla další příležitosti pro české i evropské firmy, pro něž je Singapur branou do jihovýchodní Asie.

Evropská unie 3. března 2010 oficiálně zahajuje jednání o dohodě se Singapurem o volném obchodu. Singapur již nyní slouží řadě evropských firem jako brána do jihovýchodní Asie a dohoda o volném obchodu by měla vytvořit řadu dalších obchodních a investičních příležitostí.

Trhy jihovýchodní Asie jsou přitom pro evropské exportéry prioritní. Singapur je prvním členem společenství zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), s nímž Evropská komise zahájila jednání o dohodě o volném obchodu. Členské státy EU jí k tomu daly zelenou v prosinci 2009.

Singapur není velký trh, v zemi žije jen zhruba 4,6 milionu obyvatel. Disponuje ovšem vysokou kupní silou. Vzájemná obchodní výměna mezi EU a Singapurem dosáhla v roce 2007 úrovně 55 miliard eur, což řadí Singapur na pozici nejvýznamnějšího obchodního partnera Unie v jihovýchodní Asii. EU a Singapur mají také silné investiční vazby, vzájemná investiční výměna dosáhla v témže roce 100 miliard eur.

Význam Singapuru však spočívá především v jeho roli regionálního obchodního a servisního centra, které umožňuje další přístup na trhy v jihovýchodní Asii. V centru zájmu českých firem by měla být především možnost spolupráce se Singapurem při vstupu na třetí trhy asijského regionu.

Foto: Wikimedia Commons