česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU má osm priorit boje proti zločinu

Kdy: 14.10.2011, Kde: Brusel

Spolupráce evropských policistů si vezme na mušku i cizí zločinecké skupiny, které působí také v ČR.

Snaha o zlepšení evropské koordinace boje proti trestné činnosti nese ovoce. EU si nyní stanovila osm hlavních priorit boje proti organizované trestné činnosti na další dva roky. Přijala je na základě doporučení Evropského policejního úřadu (Europol) ve zprávě OCTA (Hodnocení hrozeb organizované trestné činnosti).

Vedle problémů celoevropských, jako je například kyberkriminalita a zneužívání internetu nebo obchodování s lidmi, se zde objevují i priority na první pohled regionálně omezené, které však díky volnému pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu, mají dopad na bezpečností situaci v celé EU. Příkladem může být boj proti zločineckým skupinám v západní Africe pašujícím kokain a heroin nebo boj proti nelegální migraci zaměřený na Středomoří a řecko-tureckou hranici.

Z pohledu ČR jsou zajímavé iniciativy směřované na oblast západního Balkánu a na boj proti syntetickým drogám. V prvním případě jde o snahu oslabit roli tohoto regionu jako střediska obchodu s nelegálním zbožím určeným pro EU a také jako logistického centra pro skupiny organizované trestné činnosti. Zaměří se zejména na albánsky hovořící skupiny podílející se významnou měrou na zločinnosti v ČR.

V případě boje proti syntetickým drogám, který je prioritou polského předsednictví, je hlavním cílem jednak zamezit výrobě, prodeji a dovozu „tradičních“ syntetických drog jako extáze nebo v ČR nechvalně proslulý pervitin, a pak také na boj proti novým syntetickým látkám, které se v poslední době stále častěji objevují „legálně“ na trhu.

Zbylými dvěma prioritami je boj proti nelegálnímu dovozu zboží (drogy, cigarety, padělky) do EU, zejména formou kontejnerové přepravy a boj proti trestné činnosti páchané kočujícími zločineckými skupinami.

Koncem října budou tyto priorit rozpracovány do konkrétních akcí (např. společné vyšetřovací týmy, přeshraniční sledování, kontrolované zásilky apod.) a začátkem příštího roku budou spuštěny. Priority jsou definovány na období čtyř let (s výjimkou prvního cyklu, který je pouze dvouletý). V případě, že se v průběhu objeví zásadní nové trendy páchání trestné činnost, bude možné priority průběžně doplnit či upravit.

Další informace:

Foto: EK