SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU podpořila vstup Ruska do Světové obchodní organizace

Kdy: 07.12.2010, Kde: Brusel

Členství Ruska ve WTO usnadní obchod s Unií i podnikání evropských firem.

Evropská unie podpoří kandidaturu Ruské federace na vstup do Světové obchodní organizace (WTO). To je hlavním výsledkem summitu EU-Rusko, který uskutečnil v úterý 7. prosince 2010 v Bruselu za přítomnosti předsedy Evropské rady Hermana van Rompuye, předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa a prezidenta Ruské federace Dmitrije Medveděva.

Evropská unie uzavřela jednání s Ruskem o jeho vstupu do WTO především díky tomu, že Moskva souhlasila se zrušením vývozních cel na suroviny. Ty znevýhodňovaly evropský průmysl. Po dohodě mezi EU a Ruskem nyní bude pozornost věnována multilaterálním jednáním. Cílem je, aby se Ruská federace stala členem WTO co nejdříve. To by mělo usnadnit vzájemný obchod i působení evropských firem v Rusku.

Představitelé EU a Ruské federace hodnotili kladně vývoj „Partnerství pro modernizaci“, politické iniciativy přijaté během minulého květnového summitu v Rostovu na Donu. Evropská Unie ocenila angažmá prezidenta Medvěděva v modernizaci Ruska, ale zároveň ho vyzvala, aby modernizace byla založena i na demokratických hodnotách a na účasti občanské společnosti. V tomto kontextu připomněla, že dialog o lidských právech je důležitou součástí vzájemných vztahů.

Jednání se dotklo i jiných citlivých témat. Jedním z nich jsou tzv. zamrzlé konflikty v sousedství Evropské Unie a Ruské federace, které představují bezpečnostní riziko. Zástupci EU vyzvali k obnovení přítomnosti OBSE v Gruzii a k řešení bezpečnostní situace v souladu s dohodou o příměří z roku 2008. Potvrdili principy mírového řešení navrženého takzvanou Minskou skupinou pro dosažení dohody o Náhorním Karabachu. Vyzvali také k brzkému obnovení formálních jednání o řešení konfliktu o Podněsteří.

Foto: EK