SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU pomůže českým krajům zasaženým loňskými povodněmi

Kdy: 23.03.2011, Kde: Brusel

Evropská komise navrhla mimořádnou pomoc ve výši téměř 11 milionů eur pro Liberecký a Ústecký kraj.

Evropská komise schválila ve středu 23. března 2011 žádost České republiky o finanční příspěvek z Fondu solidarity ve výši 10,9 milionu eur (asi 266 milionů korun) na částečné krytí škod způsobených povodněmi v srpnu roku 2010. Ty postihly především Liberecký a Ústecký kraj.

Jde již o druhou úspěšnou žádost ČR o výplatu finančních prostředků z tohoto fondu. Podle prosincového návrhu Komise by Česká republika měla získat dalších 5,1 milionu eur pro Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský kraj v souvislosti s povodněmi, jež je zasáhly v květnu roku 2010. 

Přestože byla výše přímých škod vyčíslena na více než 10,5 miliardy korun (resp. 436,5 milionu eur) nešlo z hlediska hlavních kritérií pro získání standardní podpory z Fondu solidarity o dostatečně vysokou částku (škody ve výši min. 3 miliardy eur nebo 0,6% HND). Evropská komise však zohlednila tzv. kritérium mimořádné regionální katastrofy a s využitím finančních prostředků v souladu s nařízením o Fondu solidarity nakonec souhlasila. Její návrh musejí ještě v následujících měsících schválit Rada EU, tedy členské státy, a Evropský parlament. Podporu z Fondu solidarity získá kromě České republiky také Slovinsko či kandidátská země Chorvatsko.

Finanční prostředky bude možné využít na zpětné uhrazení výdajů souvisejících s odstraňováním bezprostředních následků povodní na nepojistitelném veřejném majetku, úklidové práce, základní opravy infrastruktury klíčové pro zajištění základních potřeb obyvatelstva, přechodné ubytování, zajištění zdravotních a hygienických potřeb, záchranná opatření apod. Na druhou stranu je nutné dodat, že Fond solidarity neumožňuje financování odstraňování škod způsobených soukromým osobám a podnikům, ani škod v oblasti zemědělství.

Fond solidarity vznikl v roce 2002 mimo jiné jako reakce na ničivé povodně v témže roce v České republice, Rakousku či Německu. Do té doby nebyl k dispozici žádný společný nástroj na řešení takovýchto katastrof na území Evropské unie a pro tuto oblast nebyly vyčleněny ani žádné zvláštní finanční prostředky.

Další informace:

Foto: EK