SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU pošle 100 milionů korun českým včelařům

Kdy: 22.07.2010, Kde: Brusel

Tříletý program podpory včelařství schválila Evropská komise.

Čeští včelaři se v následujících třech letech mohou těšit na finanční pomoc z Evropské unie. Ta v letech 2011-13 dosáhne celkem 3,85 milionu eur, tedy bezmála 100 milionů Kč. Nový rámec financování opatření, jejichž cílem je zlepšení obecných podmínek pro produkci včelařských výrobků, včetně včelařských programů členských států EU, schválil ve čtvrtek 22. července 2010 jednotný řídící výbor Evropské komise.

Pro Českou republiku to znamená možnost realizovat již v pořadí třetí včelařský program. Jeho nejvíce využívaným opatřením je technická pomoc, na kterou již v minulém období včelaři čerpali asi polovinu z přidělených prostředků. Program umožní mimo jiné odborná školení včelařů, usnadní nákup nových nástrojů a zařízení nutných pro řádnou péči o včelstva, přispěje k boji proti onemocněním, jako je varoáza, a posílí opatření na obnovu včelstev kvalitním genetickým materiálem. Kromě toho budou nově moci využít tohoto opatření i začínající včelaři na pořízení nových nástavkových úlů.

Finanční podpora je součástí opatření, která mají za cíl zastavit rapidní úbytek včelstev v Evropě. Ty ohrožují nové choroby, pesticidy i klimatické změny. Velká část potravinové produkce v Evropě je při tom na opylování, tedy z velké části na včelách, přímo závislá.

Foto: EK