česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU pracuje na sportovní strategii

Kdy: 30.03.2011, Kde: Brusel

Prioritou má být příprava a vzdělání mladých sportovců.

Unie chce zlepšit zdraví Evropanů díky sportu, podpořit sportovce při studiu a zvýšit uznávání práce sportovních dobrovolníků. To jsou hlavní závěry vyplývající z veřejného  slyšení Evropského parlamentu o sportu, které se konalo 30. března 2011.

„Je třeba posílit pozici sportu v Evropě, který je velmi prospěšný z mnoha důvodů. Podporuje smysl pro zodpovědnost, týmovou práci i morální vývoj a je jedním z nástrojů sloužící k sociálnímu začleňování,“ zdůraznila Androulla Vassiliou, komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež.

Evropská unie hodlá zajistit dobré podmínky ještě nedospělých sportovců a podílet se na boji proti obchodování s nimi. Jejich vzdělání by podle EU mělo být prioritou. Sportovci by se měli věnovat studiu, aby byli lépe připraveni na to, až jejich sportovní kariéra skončí. Ředitel Evropské federace psychologie sportu Paul Wylleman uvedl, že je třeba přesně stanovit statut žáků a studentů vykonávajících sport na vysoké úrovni ve vzdělávácím systému, zajistit jim i dálkové vyučování a zvláštní výměnné programy pro sportovce v duchu již osvědčeného programu Erasmus. Toto vše je součástí podpory rozvoje dvojí kariéry sportovců.

Experti i politici se také shodli na nutnosti více uznávat dovednosti nabyté v rámci dobrovolnictví. EU proto plánuje zvýhodnit dobrovolnickou práci nejen díky právním, ale i daňovým opatřením a odstranit překážky bránící dobrovolníkům ve volnému pohybu a jejich výměně v členských státech EU. Pat Daly, zástupce dobrovolnické organizace Gaelic Athletic Association, upozornil na kladné zkušenosti z Irska, kde jsou nakloněni dobrovolnické práci. Přes dvacet tisíc sportovních týmů nacházejících se ve 32 hrabstvích nefinancuje stát. 15 % pracovníků sportovních asociacích tvoří dospělí dobrovolníci, jež přispívají k jejich hladkému chodu a podpoře převážně amatérského sportu.

Ve své době by takový přístup EU možná ocenil i Pedro García Aguado, bývalý mistr světa ve vodním pólu, který přijal pozvání, aby se zde podělil o své životní zkušenosti.  Po ukončení sportovní kariéry mu totiž nezbyly než alkohol a drogy, které ho nakonec zruinovaly. Aguado prohlásil, že by býval uvítal poradce, jenž by ho nasměroval v nové profesionální kariéře. Dnes už úspěšně napomáhá právě mladým sportovcům, kteří se ocitli v podobných těžkostech, a pomáhá takovým situacím předcházet.

 

Článek vznikl ve spolupráci s Marií Leflerovou, studentkou MEE Université de Provence.

Foto: EK