česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU prohlubuje partnerství se zeměmi východní Evropy

Kdy: 29.09.2011 - 30.09.2011, Kde: Varšava

Summit ve Varšavě potvrdil pokrok projektu, který mimo jiné prospěje i českým firmám.

Evropská unie a šest zemí za její východní hranicí ušly za poslední dva roky velký kus cesty směrem k hlubšímu ekonomickému i politickému partnerství. Potvrdil to druhý summit Východního partnerství, který se sešel 29. až 30. září 2011 ve Varšavě.

Summitu v polské metropoli se zúčastnili nejvyšší představitelé 27 zemí Evropské unie a šesti zemí Východního partnerství, přičemž běloruská delegace byla zastoupena na nižší úrovni a jednání opustila dříve. Českou delegaci kvůli onemocnění prezidenta Václava Klause vedl vicepremiér a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Státníci na summitu zhodnotili vývoj partnerství za poslední dva roky a stanovili cíle do budoucna. Od zahájení Východního partenství v květnu 2009 v Praze se podařilo ujít kus cesty. To platí zejména o třech hlavních oblastech:

  1. EU zahájila jednání o nových obchodních dohodách s pěti zeměmi Východního partnerství (kromě Běloruska), které umožní vytvořit lepší podmínky pro investice a podnikání ve východní Evropě, a to i pro české firmy. Již koncem roku 2011 by mohlo dojít k uzavření takovéto dohody s Ukrajinou, která se v jednáních nachází nejdále.
  2. Došlo rovněž k pokroku v oblasti pohybu osob (zejména studentů, podnikatelů apod.) a usnadňování cestování do Evropské Unie. Účastníci summitu se dohodli, že EU a země Východního partnerství budou postupnými kroky mířit k bezvízovému režimu v náležitém časovém horizontu.
  3. Země Východního partnerství se zavázaly dodržovat hodnoty Evropské unie, jako jsou demokracie a lidská práva. Účastníci na druhé straně uznali evropské aspirace těchto zemí, byť o jejich vstupu do EU se v nejbližším horizontu zatím neuvažuje.

Východní partnerství zastřešuje vztahy EU s Ukrajinou, Moldavskem, Ázerbájdžánem, Arménií, Gruzií a Běloruskem. Toto partnerství bylo zahájeno během českého předsednictví v Radě EU na jaře 2009. Cílem partnerství je napomáhat přání východních zemí propojovat se s EU a na straně druhé přání Unie mít stabilní a demokratické sousedy s tržním hospodářstvím. Bělorusko je součástí Východního partnerství, nicméně jeho vztahy s EU jsou podmíněny zlepšením demokracie a dodržováním lidských práv.

Na závěr varšavského summitu státníci přijali společnou deklaraci. Na jejím vyjednávání se podíleli i velvyslanci členských zemí při EU. Česká republika během přípravy aktivně prosazovala své zájmy, které mimo jiné zahrnovaly lepší podnikatelské podmínky, důraz na dodržování lidských práv i v Bělorusku a podporu evropských aspirací zemí Východního partnerství.

Foto: Polské předsednictví v Radě EU