česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie se chystá na boj o rozpočet

Kdy: 31.03.2011, Kde: Brusel

V nejbližších měsících budou na stole návrhy rozpočtu EU na rok 2012 i víceletého finančního rámce.

Rozpočtový orgán Evropské unie – tedy Radu EU a Parlament – čeká opět perné období. Uběhly teprve tři měsíce od konce vyčerpávajících vyjednávání a dohody o rozpočtu na tento rok. A zbývá již pouze necelý měsíc, než Evropská komise schválí návrh rozpočtu na rok příští.

Ze všech stran se ozývá volání po klidné proceduře – po scénáři, kdy by byl projednáván roční rozpočet jako takový a kdy by vyjednávání výrazně nekomplikovaly politické dohady jako na konci loňského roku. Zároveň si však všichni realisticky uvědomují, že to bohužel nebude možné.

Kromě nejrůznějších kauz v celém spektru oblastí, které by mohly rozpočtovou proceduru zkomplikovat, je přímo v oblasti rozpočtu momentálně projednávána revize Finančního nařízení – aktu, který stojí na vrcholu hierarchie finanční legislativy. Rada EU, tedy členské státy, o ní podle Lisabonské smlouvy nově rozhoduje společně s Evropským parlamentem (všechny předešlé revize byly předmětem procedury, ve které byl europarlament pouze konzultován) a poslanci si jsou své nabyté pravomoci velmi dobře vědomi. Bylo by naivní se domnívat, že tohoto trumfu nevyužijí, až budou s členskými státy vyjednávat o rozpočtu na příští rok.

V červenci se na půl roku ujme předsednitcví v Radě EU Polsko. A jeho klidu v nejmenším nepřidá ani návrh nového víceletého finančního rámce (MAFF), který Komise předloží nejpozději do konce června 2011. Jde pochopitelně o zásadní dokument, na který bude upřena obrovská pozornost.

Ani vyjednávání o rozpočtu samotném nebudou jednoduchá. Členské státy, které do rozpočtu víc přispívají, než z něj dostávají, se radikálně staví proti meziročnímu nárůstu rozpočtu vyššímu než míra inflace. Zároveň je ale potřeba do rozpočtu přenést zůstatkové platby v politice soudržnosti, jejíž implementace vázla v první polovině programovacího období. To podstatně zvýší objem rozpočtu. Argument, že jde v podstatě pouze o kompenzaci za předchozí roky, si v době krize na straně čistých plátců moc sympatií nezískává.

Nastupující polské předsednictví bude v tomto nelehkém procesu potřebovat hodně síly a vyjednavačské zdatnosti.

Foto: EK