SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU se poprvé na vrcholné úrovni setká s arabskou zemí

Kdy: 07.03.2010, Kde: Granada, Španělsko

Summit EU s Marokem se pyšní hned třemi prvenstvími: jde o první vrcholné setkání EU s arabskou zemí, o první summit EU se středomořskou zemí a v neposlední řadě i první setkání tohoto druhu podle Lisabonské smlouvy.

To mimo jiné znamená, že hostitelem setkání v neděli 7. března se ve španělské Granadě bude španělský premiér José Zapatero, ale Unii na summitu zastupuje hlavně dvojice Herman van Rompuy (předseda Evropské rady) a José Manuel Barroso (předseda Evropské komise).

Toho bude doprovázet i český eurokomisař Štefan Füle, jenž je zodpovědný za rozšíření a Evropskou sousedskou politiku. Součástí této iniciativy je i Maroko. Dalším zástupcem Komise bude belgický komisař Karel de Gucht, jenž má na starosti obchod. Marockou stranu bude reprezentovat předseda vlády M. Abbase el Fassi.

Setkání mezi nejvyššími představiteli završuje etapu posilování vztahů EU s Marokem, která byla zahájena Asociační dohodou z roku 2000, posílena přijetím Akčního plánu v rámci Evropské sousedské politiky v roce 2005 a symbolicky potvrzena podpisem takzvaného posíleného statutu v říjnu 2008.

Maroko má přes 30 milionů obyvatel a v rámci regionu patří k nejvýznamnějším partnerům Evropy pokud jde o obchod, boj proti terorismu a nelegální migraci. EU oceňuje, že Maroko jako parlamentní monarchie v posledním době pokročilo v demokratizaci politického a veřejného života. Za zmínku stojí zejména zahájení reformy justice a vězeňského systému či přijetí nového volebního zákona.

Zajímavostí summitu je také místo jeho konání, neboť Granada jako historické centrum Andalusie nese bohaté stopy arabské kultury.

Foto: Wikimedia Commons