česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie si bere na mušku syntetické drogy

Kdy: 18.07.2011 - 19.07.2011, Kde: Brusel / Sopoty

Polské předsednictví EU představilo nový pakt boje proti stále populárnějším syntetickým drogám.

Pro evropskou drogovou scénu posledních let je typický nárůst zájmu o syntetické drogy. Z pohledu spotřeby jsou po konopí druhým nejoblíbenějších druhem drog v EU. Vedle dnes již klasických zástupců této kategorie, ke kterým se řadí extáze nebo v ČR nechvalně proslulý pervitin, se hrozbou stávají tzv. nové syntetické drogy, známé také jako „legal highs“.

Tyto nové uměle vyrobené syntetické látky se prodávají jako sběratelské předměty, pěna do koupele nebo hnojivo pro rostliny, často ještě s označením „není určeno ke konzumaci“. Tato skutečnost, stejně jako jejich legální složení, je umožňuje prodávat nejen na internetu, ale i v kamenných obchodech (tzv. „Amsterdam shopech“).

Zákaz těchto látek v jednom státě vede jen k přesunu prodeje do státu jiného, což dokládá  příklad přesunu Amsterdam shopů z Polska do ČR. Efekt opatření je navíc pouze dočasný, protože u nových syntetických drog je možné pomocí jednoduché úpravy molekulárního struktury vyrobit zcela novou „legální“ látku s podobnými účinky.

Narozdíl od ostatních drog jsou syntetické drogy z velké části vyráběny přímo v EU. Ze třetích zemí (hlavně východní Evropa, západní Balkán a Asie) jsou dováženy pouze  látky potřebné k jejich výrobě, tzv. prekurzory. A právě zintenzivnění spolupráce orgánů vynucujících právo (celníci, policisté) s těmito regiony, společně s rozšířením okruhu kontrolovaných prekurzorů, je jedním z důležitých bodů nového evropského paktu boje proti syntetickým drogám. Tím polské předsednictví reaguje na tento problém na úrovni EU.

Dalším klíčovým bodem je nutnost zajištění rychlé reakce v případě uvedení nové drogy na trh, a to jak ze strany ze EU, tak i členských států. Cílem je zefektivnění fungování systému včasného varování a zrychlení procesu zařazení nové sloučeniny na seznam zakázaných  látek. Zkušenosti některých členských států ukazují, že efektivním postupem je podrobit kontrole celou skupinu látek, provést důkladnou analýzu rizik a  následně je v případě nutnosti zařadit na seznam nebezpečných látek. Tento přístupu spojuje rychlou reakci s důkladnou analýzou a současně zamezuje okamžité nahrazení drogy jinou sloučeninou pouhou změnou molekulární struktury. Pakt počítá samozřejmě i s úzkou spoluprací a výměnou informací (o nových způsobech výroby, pašování atd.) mezi členskými státy, ve které důležitou roli hraje Europol jako evropské analytické centrum.

Dalším efektivním nástrojem, který pakt zmiňuje, je zabavování výnosů z této trestné činnosti. Toto opatření jednak zasáhne pachatele na jejich nejcitlivějším místě a navíc v době napjatých rozpočtů je možné získané peníze využít k financování protidrogové politiky.

Pakt byl poprvé představen na neformální Radě ministrů pro justici a vnitro 18. a 19. července 2011, kde se setkal se širokou podporou. Polské předsednictví jej plánuje v průběhu podzimu dále rozpracovat a zahájit jeho implementaci.

Další informace:

Foto: EK