SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU udělala další krok v boji proti daňovým podvodům

Kdy: 19.01.2010, Kde: Brusel

Ministři financí se shodli na směrnici o vzájemné pomoci členských států při vymáhání daňových pohledávek. Ta podstatně napomůže zefektivnění výběru veřejných příjmů a boji proti podvodům.

Nová úprava vymáhání dlužných daní nabývá na významu zejména v době, kdy se řada členských zemí potýká s nadměrnými rozpočtovými schodky, jež v nejbližších letech bude muset snižovat. Většinové podpory se dostalo i dalším projednávaným částem takzvaného „daňového balíčku“, tedy například návrhům o zdaňování úroků z úspor či o správní spolupráci. U nich ale bude hledání konečného kompromisu pokračovat.

Ministři financí také 19. ledna 2010 v Bruselu schválili závěry k problémům s řeckou statistikou deficitů a dluhů (v angličtině, formát PDF). Důrazně apelovali na zlepšení kvality a spolehlivosti řeckých čísel, jejichž nedůvěryhodnost ohrožuje nejen postavení Řecka, ale i eurozóny na finančních trzích. K situaci v Řecku se Rada pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) vrátí opět v únoru, kdy již bude probírat řecké plány na ozdravení veřejných financí.

Španělské předsednictví dále představilo program na příští půlrok. Za priority považuje koordinaci takzvaných ústupových strategií, které mají vrátit evropské hospodářství k fungování bez krizové podpory. Dále se chtějí zaměřit na dotažení legislativy k regulaci finančních trhů, přípravu vize pro hospodářskou politiku pro příští dekádu (strategie EU2020), jednání v rámci G20 a na pokrok v daních. Program španělského předsednictví (v angličtině, formát PDF) je k dispozici na internetových stránkách eu2010.es.

Českou delegaci na Radě ECOFIN vedl ministr financí Eduard Janota.

Foto: Rada EU