SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU usiluje o lepší výsledky rozvojové pomoci

Kdy: 22.02.2011, Kde: Brusel

ČR a dalších sedm zemí nabízí své transformační zkušenosti pro reformu rozvojové politiky Unie.

Jaká je cesta ke zlepšení výsledků rozvojové pomoci Evropské unie v situaci, kdy rozsáhlá úsporná opatření v řadě členských zemí vedou ke snaze o větší efektivitu vynaložených prostředků, kvalitnější koordinaci a vzájemnou transparentnost? To bylo hlavním tématem neformálního jednání evropských ministrů pro rozvoj v úterý 22. února 2011 v Bruselu.

V souladu s návrhy Evropské komise (Zelená kniha k budoucnosti rozvojové politiky) dojde k přehodnocení některých priorit rozvojové politiky – EU se do budoucna bude například více orientovat na aktivity stimulující hospodářský rozvoj – i k revizi používaných nástrojů. Většina členských zemí považuje za nezbytné sjednotit postupy při poskytování tzv. rozpočtové podpory. EK v této věci brzy představí své sdělení s konkrétními návrhy.

Ministři se zamýšleli i nad vhodnými způsoby využití transformačních zkušeností, kterými disponují především ty členské státy, které do Unie vstoupily po roce 2004. Česká republika a dalších sedm zemí k tomuto tématu předložily návrh diskusního dokumentu, který během zasedání vzbudil pozitivní ohlasy.

Cestu pro další zefektivnění působení EU navenek otevřela podle rozvojových ministrů i Lisabonská smlouva, na jejímž základě bude Unie působit vůči partnerským zemím konzistentněji. Měla by více propojovat rozvojovou a humanitární pomoc, podporu bezpečnosti a politický dialog.

Aktuální události v jižním Středomoří k tomu nabízejí velkou příležitost, což potvrdili i ministři zahraničí sedmadvacítky na svém jednání v pondělí 21. února.

Foto: EK

přílohy

non-paper on the transition experience 971 KB PDF (Acrobat dokument) 24.2.2011

závěry Rady k jižnímu Středomoří 129 KB PDF (Acrobat dokument) 24.2.2011