SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU uzavřela dohodu proti padělání

Kdy: 06.10.2010, Kde: Tokio/Brusel

Evropské podniky včetně českých získají nový nástroj, který jim výrazně pomůže v ochraně jejich průmyslových práv ve světě.

EU dokončila s řadou zemí světa jednání o dohodě proti padělání a pirátství (ACTA). Jednání skončila počátkem října v Tokiu a Evropská komise představila finální text ve středu 6. října 2010.

Hlavním cílem dohody je vytvoření nového mezinárodního nástroje, který bude pomáhat v účinném boji proti porušování práv duševního vlastnictví. Zejména jde o boj proti padělání a pirátství, které poškozuje legitimní obchod a udržitelný rozvoj světové ekonomiky. Dohoda proto zavádí vyšší standardy v oblasti vynucování práv duševního vlastnictví. Jejími smluvními stranami jsou EU, Austrálie, Japonsko, Kanada, Korejská republika, Maroko, Mexiko, Nový Zéland, Singapur, Švýcarsko a USA.

Tato dohoda usnadní účinnou ochranu práv duševního vlastnictví celosvětově. Těžit z ní budou i menší státy jako je Česká republika. Jde o pokrok zejména pro malé a střední podniky. Snahy těchto podniků chránit vlastní průmyslová práva jsou výrazně omezeny souvisejícími finančními náklady. Majitelé práv je totiž dosud musejí hájit v každé zemí zvlášť.

Foto: EK