SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU zahájila rok dialogu s Čínou

Kdy: 01.02.2012, Kde: Brusel

Cílem je mimo jiné posílit kulturní spolupráci i zahájit výměny studentů.

Dne 1. února 2012 byl v bruselském Centru výtvarných umění BOZAR slavnostně zahájen Rok dialogu mezi kulturami EU – Čína. Zahajovacího ceremoniálu se zúčastnili komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliou, čínský ministr kultury Cai Wu, dánský ministr kultury Uffe Elbæk a předseda delegace Evropského parlamentu pro vztahy s Čínou Crescenzio Rivellini.

Součástí slavnostního zahájení bylo představení známé dánské taneční formace Rosas Anny Teresy de Keersmaeker pod názvem „Rosas danst Rosas“ a světoznámé čínské formace Guang Dong Modern Dance Company pod názvem „Upon Calligraphy“.

Rok dialogu mezi kulturami EU – Čína byl vyhlášen základě Společné deklarace o kultuře mezi EU a Čínou, která byla podepsána dne 22. října 2007 v Pekingu. Jejím cílem je posílit spolupráci v oblasti kultury a dialog mezi kulturami, jakož i zahájit výměny v oblasti vzdělávání, mládeže a mnohojazyčnosti.

V květnu 2011 se zástupci EU a Číny dohodli na rozšíření této spolupráce vytvořením tzv. třetího pilíře v rámci strategického partnerství EU – Čína prostřednictvím dialogu na vysoké úrovni v rámci mezilidských kontaktů. „Ve vztazích mezi členskými státy EU a Čínou bývaly doby vzájemné fascinace i ignorance. Nyní nastal čas, kdy se na sebe musíme podívat zcela novým pohledem a být připraveni vzájemně se od sebe učit,“ uvedla komisařka Vassiliou,

V rámci roku dialogu mezi kulturami EU – Čína se uskuteční řada kulturních akcí a projektů pořádaných v členských státech EU a Číně. Smyslem je prostřednictvím kulturních výměn a mezilidských kontaktů posílit vzájemné porozumění. Rok dialogu mezi kulturami EU – Čína je pro kulturní instituce a organizace příležitostí navázat a rozvíjet strukturovanou a udržitelnou spolupráci.

V návaznosti na slavnostní zahájení se dne 2. února 2012 konala celodenní konference za účasti politiků, umělců, intelektuálů a kulturních pracovníků z členských států EU a Číny, kteří diskutovali o vzájemném vnímání obou kultur, možnostech spolupráce v oblasti kultury a kulturního a tvůrčího průmyslu, dialogu mezi kulturami a možnostech spolupráce v oblasti mládeže.

 

Další informace:

Foto: EK